Jeśli masz laptopa, to prawdopodobnie w ogóle nie zastanawiasz się nad jej obecnością. Ale czasami i w sprzęcie mobilnym warto zrobić coś, by internet był o wiele lepszy. Myślenie o karcie sieciowej jest o wiele bardziej konieczne w przypadku komputerów stacjonarnych. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak dobrze ją wybrać.
Jakie są opcje posiadania karty sieciowej?
Oczywiście nie zawsze, składając komputer, będziesz musiał się o nią troszczyć. Niektóre płyty główne, oczywiście te droższe, mają wbudowany moduł, który umożliwia im łączenie się ze światem poprzez Wi-Fi oraz Bluetooth. Jednak duża część kart jest pozbawiona tego elementu lub jego jakość odbiega od tego, co możesz dokupić i zamontować jako sprzęt dodatkowy. Podobnie jest w laptopach. Tam karty sieciowe zazwyczaj są montowane wraz z płytą główną, ale niekoniecznie muszą umożliwiać odbieranie sieci z najwyższą dostępną prędkością.
Czas na nową kartę
Gdy zdasz sobie sprawę, że od odbioru internetu może zależeć naprawdę wiele, szybko przekonasz się, że możliwości są niemalże nieograniczone. W przypadku karty sieciowej dokupowanej do komputera masz dwie opcje. Albo wybierasz tzw. pineskę, czyli standardowe USB, wielkość pendrive’a, by poprawić jakość działania komputera, albo kupujesz kartę wbudowaną, montowaną do slotu PCI w płycie głównej.
Ta pierwsza opcja jest oczywiście dostępna przede wszystkim dla laptopów. W nich sprawdzi się o wiele lepiej niż w stacjonarnych, bo po pierwsze zadba o wzmocnienie sygnału, a po drugie nie będzie zaburzał jego wyglądu i nie wyróżni się na przykład od nadajnika doczepianego do myszki bezprzewodowej. Z kolei w przypadku tego drugiego rozwiązania jest ono polecane osobom, których płyta główna nie ma wystarczająco dobrej karty lub nie ma jej wcale.
Na co zwracać uwagę?
Jeśli zdecydowałeś się na wymianę karty sieciowej, musisz pamiętać o kilku parametrach. Pierwszy i obecnie najważniejszy to częstotliwość. Dziś internet może działać na dwóch wartościach – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pierwsza jest ogólnodostępna, więc występowanie kilku sieci w ramach tych pasm jest obciążeniem i sprawia, że przez zbyt dużą liczbę sąsiadów internet może zwalniać. Druga to opcja nowoczesna, wyizolowana, specjalna, której nie odbierają wszystkie karty sieciowe w naszych urządzeniach. Dzięki niej połączenie jest o wiele szybsze i nie tak zależne od sąsiadów. Trzeba jeszcze pamiętać o ograniczeniach karty, by mogła przesyłać tyle danych, ile gwarantuje operator internetu.
Warto wiedzieć, że na jakość sygnału wpływa nie tylko odbiornik, ale także router. Te wszystkie parametry trzeba mieć na uwadze przed zakupem karty sieciowej.