ubezpieczenie

Ubezpieczenie na życie. Dlaczego warto?

W codziennym biegu często nie mamy chwili, by na moment się zatrzymać i pomyśleć o przyszłości. W dzisiejszym pandemicznym świecie ta niestety może nie rysować się w jasnych barwach. Ubezpieczenie na życie jest jedną z rzeczy, o której warto pomyśleć, by zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę. Ubezpieczenie na życie – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie na życie – jakie przypadki obejmuje?

Ubezpieczenie na życie kojarzy nam się raczej ostatecznie, jako pieniądze wypłacane rodzinie po zgonie ubezpieczonego. Warto pamiętać, że jest to tylko jeden z momentów, gdy przysługują nam środki wypłacane z polisy. Oczywiście wszystko zależy od podpisanej przez nas umowy, jednak możemy przyjąć kilka sytuacji, kiedy wypłacenie pieniędzy jest prawie pewne. Są to na przykład: 

  • wypadki;
  • ciężka choroba ubezpieczonego;
  • śmierć osoby bliskiej;
  • pobyt w szpitalu.

W związku z tym korzyści płynące z ubezpieczenia na życie to nie tylko środki przesłane na konto rodziny w razie naszej śmierci. Jeśli przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek lub poważnie zachorujemy, możemy skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy jeszcze za życia. 

Ubezpieczenie na życie – jakie są największe korzyści?

Jedna z największych korzyści została wyszczególniona już w pierwszym paragrafie tekstu – jest to zabezpieczenie finansowe dla nas i naszej rodziny. Oczywiście sprawy takie jak poważne wypadki lub śmierć to coś, o czym nikt nie myśli codziennie, jednak zawsze warto być przygotowanym na każdy scenariusz. Dzięki ubezpieczeniu na życie możemy być pewni, że niezależnie od okoliczności nasza rodzina lub nawet my sami nie znajdziemy się w sytuacji braku środków do życia. 

Ubezpieczenie na życie nie tylko zabezpiecza nas finansowo, ale może służyć jako potencjalna inwestycja. Może się okazać, że pieniądze z polisy będą wspaniałym zastrzykiem gotówki dla naszych dzieci, kiedy te zapragną pójść na studia bądź przenieść się „na swoje”. Jeśli ktoś nie ma dzieci, może w ten sposób oszczędzić pieniądze na emeryturę, gdy wiek nie pozwoli nam już wykonywać pracy zarobkowej. 

Warto także dodać, że ubezpieczenie na życie to relatywnie niewielki wydatek w porównaniu do tego, co możemy z niego uzyskać. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, lepiej sprawdzi się ubezpieczenie grupowe. Jest ono tańsze od ubezpieczenia indywidualnego i praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić. Musimy jednak pamiętać o tym, że warunki ubezpieczenia grupowego mogą być po prostu gorsze od tych oferowanych w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. W tym przypadku nie warto oszczędzać, gdyż miesięczne składki i tak nie powinny zrujnować naszego budżetu. 

Korzyści prawne wynikające z ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie to także szereg korzyści prawnych, ponieważ pieniądze z polisy są ulgowo traktowane w naszym systemie prawnym. Przede wszystkim nie podlegają egzekucjom komorniczym. Niezależnie od wysokości ewentualnego zadłużenia ubezpieczonego, komornik nie może domagać się spłaty zobowiązań pieniędzmi z ubezpieczenia. Nie mogą one także zostać pobrane jako grzywna na rzecz Skarbu Państwa. W praktyce sprawia to, że ubezpieczenie na życie jest świetnym zabezpieczeniem kredytów. Jedyne roszczenia, które mogą sprawić, że ubędzie nam trochę pieniędzy z polisy, to roszczenia alimentacyjne. 

Kolejną zaletą, jaką oferuje ubezpieczenie na życie, jest fakt, że nie odprowadza się od niego podatku od darowizn. W praktyce oznacza to, że możemy przepisać pieniądze z polisy na inną osobę, a ta nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. Podobnie sprawa ma się w wypadku dziedziczenia. Środki z ubezpieczenia nie są uznawane za spadek i trafią do naszych bliskich niezależnie od postępowania spadkowego.

Ubezpieczenie na życie – podsumowanie

Choć każdy z nas lubi myśleć o sobie jako o kimś niezniszczalnym, kogo nie imają się nieszczęśliwe zrządzenia losu, to tak nie jest. Wypadek czy choroba mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie jak bardzo będziemy się przed tym zabezpieczać. Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdyż jeśli coś naprawdę nam się przydarzy, możemy nie być w stanie się o to zatroszczyć. W takim przypadku lepiej pomyśleć wcześniej i wykupić ubezpieczenie na życie, które niewiele nas kosztuje, a może zaprocentować w przyszłości. 

Dodaj komentarz