opalanie

Jak się skutecznie chronić przed szkodliwymi promieniami UV?

Upalne dni to prawdziwa udręka dla organizmu człowieka. Słońce, które świeci przez większą część dnia może wydawać się bezpieczne, jednak emituje promieniowanie UV, które nie jest zdrowe. Nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do jej poparzenia. Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi bólem głowy, omdleniami, a nawet udarem. Warto więc wiedzieć jakie są najlepsze sposoby na ochronę ciała przed szkodliwym promieniowaniem.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym – jaki wybrać?

Latem w każdym domu powinien znaleźć się krem przeciwsłoneczny. Powinien być on nakładany na skórę całego ciała tuż przed wyjściem na zewnątrz. Jest to ważne nie tylko na urlopie, kiedy wiele czasu spędza się na zewnątrz, ale również na co dzień w drodze do pracy, czy do sklepu. Nie można zapominać o zabezpieczaniu skóry twarzy. Dla kobiet polecane są podkłady, które w składzie mają filtr przeciwsłoneczny. Dzięki temu jeden kosmetyk ukrywa niedoskonałości i wyrównuje koloryt skóry, a jednocześnie zabezpiecza ją przed poparzeniem słonecznym. Dla osób, które mają bardzo jasną karnację, a ich skóra jest delikatna i wrażliwa doskonale sprawdzać się będą kremy z filtrem 50+.

Zdrowa dieta bogata w antyoksydanty

Chcąc ochronić swoje ciało przed negatywnym wpływem szkodliwego promieniowania UV warto zadbać o dobrze zbilansowaną i różnorodną dietę. Najlepiej spożywać dużo warzyw i owoców, które bogate są w antyoksydanty oraz pochodne witaminy A. To właśnie te składniki sprawiają, że skóra staje się silniejsza i zwiększa się jej odporność na negatywne działanie promieni słonecznych. Zmniejsza się również ryzyko poparzenia słonecznego. Warto więc dbać o swoją dietę przez cały rok, by przygotować się na każde warunki.

Osłona głowy i karku w upalne dni

W słoneczne i upalne dni trzeba pamiętać o zasłanianiu głowy i karku. Są to miejsca, które nie mogą być nagrzane i narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV. Jeśli nie będą osłonięte dojść może do bólu głowy, osłabienia, pojawienia się mdłości – to jedne z objawów udaru. Najlepiej więc nosić czapkę z daszkiem lub kapelusz.

Stosując się do tych zasad ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych można zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przebywanie na zewnątrz jest oczywiście zdrowe, jednak nadmiar promieniowania UV ma bardzo negatywny wpływ na pracę całego organizmu.

Dodaj komentarz