Składanie komputera

Składamy komputer. Na co zwracać uwagę, gdy robisz to pierwszy raz?

Nowoczesny komputer wymaga wiele pracy? Czy sam jesteś w stanie go złożyć, kupując tylko części? Jak najbardziej tak, i to w obu kwestiach. W tym tekście jednak nie dostaniesz poradnika krok po kroku, jak sprawić, by te części ożyły. Wręcz przeciwnie. Powiemy o tych rzeczach, na które musisz zwracać uwagę przy montażu, by było Ci łatwiej.

Kabel zasilania płyty głównej

Jednym z największych problemów w przypadku składania komputera jest zbyt szybkie osadzenie płyty głównej w odpowiednich miejscach. Najpierw musisz pamiętać, by przeciągnąć kabel zasilania górnego panelu płyty przez specjalne otwory w obudowie. W ten sposób piny wyjdą górą, ponad przykręcaną płytą główną, dzięki czemu będziesz miał w ogóle możliwość jej podpięcia. Jeśli tego nie zrobisz, całą operację będziesz musiał powtarzać.

Płytka wypełniająca w paneli tylnym obudowy

Jeśli chodzi o rzeczy, których nie możesz zapominać przed montażem płyty, to na pewno jest to specjalna płytka na wyjścia z płyty głównej z tyłu komputera. Obudowa ma tam specjalną przestrzeń, w którą wkłada się blaszkę, ale nie można tego zrobić już po zamontowaniu płyty. Trzeba ją przyczepić zanim płyta zostanie osadzona i przykręcona w odpowiednich miejscach. Dlatego te czynności musisz zrobić od razu, zanim jeszcze zaczniesz ruszać pozostałe kable w środku komputera.

Długość kabli SATA

Kolejnym problemem jest umiejscowienie dysków. Często mają one swoje miejsce albo z tyłu płyty głównej, albo z boku, w wysuwanych panelach. Jednak problemem może być tu długość kabla, którym dysponujesz. Dlatego wybierając montaż samodzielny, musisz zadbać o kabel łączący płytę główną z dyskami SSD czy HDD o wtyczce SATA. Oczywiście w przypadku dysku SSD z wejściem M.2 ten problem nie będzie Cię dotyczył, jednak warto mieć świadomość tego, jak zamontowane są kable względem konkretnych dysków, by później łatwiej było je ponazywać i nimi zarządzać.

Wiatraki i miejsce na nie

Ostatni element, na który zwrócimy uwagę, to wiatraki. Służą chłodzeniu wnętrza komputera, by utrzymywać właściwą temperaturę. Już na starcie, zanim złożysz zamówienie, musisz zwrócić uwagę na liczbę wejść na dodatkowe wentylatory obudowy. Im ich więcej, tym łatwiej będzie Ci zamontować należyte chłodzenie. Później musisz tylko uważać, by ich kable nie plątały się po całej płycie głównej.

Montaż komputera nie jest bardzo trudny, o ile znasz kilka tricków, które pozwolą ci to zrobić szybko i sprawnie, bez wykonywania tych samych czynności dwukrotnie.

Dodaj komentarz