Marka phillips

Holenderska precyzja i niezawodność. Poznaj historię marki Philips

Dokładna nazwa to Koninklijke Philips N.V. i odwołuje się do królewskiego charakteru Holandii, dziś Niderlandów. Jednak firma znana jest pod nazwą Philips i jest holenderskim międzynarodowym konglomeratem elektronicznym, który powstał w Eindhoven. Był niegdyś jedną z największych firm elektronicznych na świecie, a obecnie koncentruje się na technologii medycznej. Jak powstawała ta wyjątkowo ważna europejska firma?

Europejczycy też potrafią

Firma Philips została założona w 1891 roku przez Gerarda Philipsa i jego ojca Frederika Philipsa. Frederik, bankier z Zaltbommel, sfinansował zakup i ustawienie pustego budynku fabrycznego w Eindhoven, gdzie w 1892 roku firma rozpoczęła produkcję żarówek węglowych i innych produktów elektrotechnicznych.

W 1895 roku, po trudnych pierwszych latach i sytuacji bliskiej bankructwie, Philipsowie wprowadzili do biznesu Antona, młodszego o szesnaście lat brata Gerarda. Wkrótce jednak zaczął wnosić wiele ważnych pomysłów biznesowych. Wraz z pojawieniem się Antona firma rodzinna zaczęła szybko się rozwijać, czego skutkiem było założenie Philips Metaalgloeilampfabriek NV w Eindhoven w 1908 roku, a następnie, cztery lata później, Philips Gloeilampenfabrieken NV. Zakładając korporację Philips, Gererd, Frederik i Anton położyli podwaliny pod późniejszy międzynarodowy koncern elektroniczny.

Dalszy rozwój i nowe perspektywy

W latach dwudziestych firma zaczęła produkować inne produkty, takie jak lampy próżniowe. W 1939 roku wprowadzili na rynek swoją golarkę elektryczną. Pojawiło się także radio z wbudowanym głośnikiem, zaprojektowane na początku lat trzydziestych. W 1949 roku firma rozpoczęła sprzedaż telewizorów. W 1950 roku utworzyła Philips Records, która ostatecznie stała się częścią PolyGram w 1962 roku.

Philips wprowadził kasetę audio Compact Audio Cassette, czym odniósł ogromny sukces. Kasety kompaktowe były początkowo używane w dyktafonach przez biurowych stenografów i profesjonalnych dziennikarzy. Wraz z poprawą jakości dźwięku kasety były również używane do nagrywania dźwięku i stały się drugim środkiem masowego przekazu obok płyt winylowych wykorzystywanych do sprzedaży nagrań muzycznych.

Tak było też z wieloma innymi rzeczami, bo Philips brał udział przy tworzeniu płyt CD, Blue-Rey’a i wielu innych wynalazków XX i XXI wieku. W 2013 roku ostatecznie zrezygnowano z produkcji elektroniki, zaczynając współpracę z medycyną.

Dodaj komentarz