rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania są najczęściej zadawane?

Podczas gdy niektórzy rekruterzy przyjmują dość nietypowe podejście do pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, większość rozmów kwalifikacyjnych obejmuje typowe pytania, na które można się odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania oraz możliwe odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Pytanie 1: Niech mi Pani/Pan opowie coś o sobie?

Opowiedz o tym, dlaczego podjąłeś określone prace. Wyjaśnij, dlaczego odszedłeś z danej firmy. Wyjaśnij, dlaczego wybrałeś daną szkołę. Podziel się, dlaczego zdecydowałeś się pójść do szkoły wyższej. Odpowiadając na to pytanie, nawiąż do swojego CV.

Pytanie 2.: Jakie są Pani/Pana największe słabości?

Najlepiej obrócić słabość z zaletę. Na przykład: „Moją największą słabością jest utrata poczucia czasu. Każdego dnia patrzę w górę i uświadamiam sobie, że wszyscy poszli do domu! Wiem, że powinienem kontrolować godzinę, ale kiedy robię to co kocham, to nie patrzę na zegarek”. Więc Twoją „największą słabością” jest pracowitość. Doskonale! Takie podejście doceni każdy pracodawca w wielu miejscach, które są opisane w tym artykule dostępnym w linku https://franczyzawpolsce.pl/w-jakich-miejscach-szukac-pracy-w-poznaniu/.

Na takie pytanie można także odpowiedzieć, wybierając słabość, ale nad którą pracujesz. Podziel się tym, co robisz, aby przezwyciężyć tę słabość. Nikt nie jest doskonały, ale pokazanie, że chcesz uczciwie dokonać samooceny, a następnie szukać sposobów na poprawę, jest zawsze doceniane.

Pytanie 3: Jakie są Pani/Pan mocne strony?

Jeśli usłyszysz takie pytanie, udziel ostrej i konkretnej odpowiedzi. Bądź precyzyjny. Jeśli potrafisz świetnie rozwiązywać problemy, podaj kilka przykładowych sytuacji, które to potwierdzą. Każda mocna strona Twojego charakteru, powinna zostać poparta argumentami, aby rekruter był świadomy, że to nie są puste słowa.

Pytanie 4: Dlaczego Pani/Pan chce tej pracy?

Jako kandydat nie mów tylko o tym, dlaczego firma Ci się podoba i dobrze by było w niej pracować. Przekonaj rekrutera, że to stanowisko idealnie pasuje do Twoich umiejętności i dodatkowo się rozwiniesz w ciągu kolejnych lat.

Pytanie 5: Jak Pani/Pan radzi sobie z presją?

Porozmawiaj o swoich strategiach radzenia sobie ze stresem (np. medytacja przez 10 minut każdego dnia, bieganie, czy prowadzenie bardzo szczegółowej listy rzeczy do zrobienia) oraz o tym, w jaki sposób starasz się złagodzić presję. Tym lepiej, jeśli możesz podać prawdziwy przykład stresującej sytuacji, w której z powodzeniem sobie poradziłeś.

Pytanie 6: Czy Pani/Pan prowadzi rozmowy z innymi firmami?

Firmy mogą zapytać Cię, z kim jeszcze rozmawiasz w kwestii nowego stanowiska pracy. Być może rekruter chce zobaczyć, jak poważnie podchodzisz do tej roli i zespołu lub próbuje dowiedzieć się, z kim konkurują, aby Cię zatrudnić. Z jednej strony możesz wyrazić swoje zadowolenie, doceniając obecną rozmowę rekrutacyjną, ale z drugiej strony nie ma co dawać zbytniej pewności przyszłego pracodawcy – w końcu inny rekruter może jeszcze do Ciebie zadzwonić.

Dodaj komentarz