Rodzaje paneli fotowoltaicznych można podzielić na trzy główne. Na polskim rynku z reguły spotyka się modele PV: polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Każdy z tych rodzajów odznacza się inną żywotnością, wydajnością i przede wszystkim ceną. Z pewnością jednak ich wspólną cechą, a zarazem zaletą będzie generowanie oszczędności oraz energii elektrycznej, na której można nawet zarobić. Czym więc charakteryzują się poszczególne rodzaje paneli fotowoltaicznych? Które będą najlepsze?
Panele polikrystaliczne
Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne składają się z modułów, które wykonane zostały z wielu kryształów krzemu. Taka struktura pozwala na łatwiejsze i tańsze uzyskanie energii w porównaniu do paneli monokrystalicznych. Należy jednak zaznaczyć, że przekłada się to na niższą sprawność modułów zamontowanych w zestawie solarnym.
Panele polikrystaliczne są najczęściej wybierane przez użytkowników i orędowników OZE. Ich udział na rynku przekłada się również na bardzo dużą liczbę firm, które oferują ich sprzedaż i montaż. Obecnie ceny paneli fotowoltaicznych tego rodzaju nie należą do najwyższych ze względu na swoją popularność.
Panele monokrystaliczne
Panele w tego rodzaju zestawie solarnym składają się z pojedynczych cząsteczek krzemu. Wykorzystanie tej technologii pozwala uzyskać wyższą sprawność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną na poszczególnych modułach. Niekoniecznie musi się to jednak przekładać na ogólną sprawność całego zestawu solarnego.
Wynika to z tego, że składają się one z wielokątów, które nie są w stanie pokryć całej powierzchni. Podobnie jak w przypadku modeli polikrystalicznych, te także są bardzo popularne. W przypadku tych paneli fotowoltaicznych cena również nie będzie zbyt wygórowana, ale wszystko zależy od tego, jak duży ma być zestaw solarny.
Panele cienkowarstwowe
Te ogniwa fotowoltaiczne ceny mają znacznie niższe niż w przypadku wyżej wymienionych. Spowodowane to jest tym, że mają niższą sprawność, ale nie są podatne na wyższe temperatury. Oznacza to, że w gorących letnich miesiącach ich działanie będzie efektywniejsze niż zimą. Do poprawnego działania wymagają jednak kosztownej instalacji wyposażonej w inwerter transformatorowy izolowany galwanicznie. Częstą przypadłością, jaka dotyka te panele, jest korozja, która objawia się ich mętnieniem i spadkiem sprawności.
Każdy z tych rodzajów paneli fotowoltaicznych pozwoli zaoszczędzić określoną ilość pieniędzy. Wiele jednak zależy od takich aspektów jak położenie budynku względem padania światła, czy też ilość energii zużywane przez gospodarstwo domowe. Dlatego należy odpowiednio dobierać zestawy solarne, a pomóc w tym mogą wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzają dodatkowo szczegółowe pomiary.