Asus

Tajwański gigant, który zawojował świat gier. Asus i jego historia

Asus dziś nie jest w ogóle kojarzony z Azją. Wiele osób, w tym także gracze, uznaje, że jest to typowo amerykański gigant. Tymczasem ta tajwańska firma zawojowała rynek komputerowy i nie tylko, tworząc najlepsze dostępne elementy do komputerów dla graczy. Asus to jakość, niezawodność i doskonałe osiągi. A jak powstawał?

Asus i jego początki

Zanim o samych początkach Asusa, pobawmy się trochę w językoznawców. Niezwykle ciekawa jest tutaj nazwa firmy, czyli „Asus”. Pochodzi od słowa „Huáshuò”, które w języku chińskim znaczy dosłownie „Eminencja Chińczyków”. Według strony internetowej firmy nazwa pochodzi od Pegaza, skrzydlatego konia z mitologii greckiej. Użyto tylko czterech ostatnich liter tego słowa, aby nadać nazwie wysoką pozycję w zestawieniach alfabetycznych. Tak idea połączyła się z praktyką.

Asus został założony w Tajpej w 1989 roku przez T.H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh i M.T. Liao. Co ciekawe cała czwórka pracowała wcześniej w firmie Acer jako inżynierowie sprzętu. W tym czasie Tajwan nie osiągnął jeszcze wiodącej pozycji w branży sprzętu komputerowego. To Intel Corporation dostarczał w pierwszej kolejności nowe procesory bardziej uznanym firmom, takim jak IBM, a firmy tajwańskie musiałyby czekać około sześć miesięcy po otrzymaniu przez IBM prototypów inżynieryjnych.

Pierwsze projekty i zmiana w postrzeganiu

Asus stworzył prototyp płyty głównej do korzystania z procesorów Intel 486, ale musiał to zrobić bez dostępu do rzeczywistego procesora. Kiedy Asus zwrócił się do Intela z prośbą o przetestowanie procesora, sam Intel miał problem z własną płytą główną 486. Asus rozwiązał problem Intela i okazało się, że własna płyta główna Asusa działała poprawnie bez konieczności dalszej modyfikacji. Od tego czasu Asus otrzymywał próbki inżynieryjne Intela przed swoimi konkurentami.

W grudniu 2005 roku Asus wszedł na rynek telewizorów LCD z modelem TLW32001. W styczniu 2006 roku Asus ogłosił, że będzie współpracował z Lamborghini w celu opracowania serii laptopów VX. W dniu 8 sierpnia 2006 roku Asus ogłosił wspólne przedsięwzięcie z Gigabyte Technology. W styczniu dwa lata później firma rozpoczęła restrukturyzację swojej działalności, dzieląc się na trzy niezależne firmy: Asus, skupiający się na używanych komputerach i elektronice własnej marki, Pegatron, który koncentruje się na produkcji płyt głównych i komponentów OEM oraz Unihan Corporation od produkcji innych niż PC.

A potem były kolejne przejęcia, współpraca z amerykańskimi gigantami, najcieńszy laptop na rynku i nowe serie dla graczy z serią Asus ROG na czele. To wszystko sprawiło, że dziś tajwański producent jest jednym z najbardziej docenianych producentów elektroniki na rynku.

Dodaj komentarz