Pielęgnacja

Największe mity o pielęgnacji – dowiedz się, dlaczego nie warto w nie wierzyć

Na różnych stronach internetowych znajdziemy informacje odnośnie do pielęgnacji twarzy czy skóry całego ciała. Wiele z nich przedstawia rzeczywistą i rzetelną wiedzę, jednak jest sporo takich, które powielają mity lub same je produkują. Abyś miała pewność, że wiesz wszystko w tym temacie, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy.

Oleje zawsze nawilżają skórę

Jeden z najbardziej szkodliwych mitów, który rzadko jest odbrązawiany. W rzeczywistości oleje doskonale wpływają na cerę, ale jako dodatek, a nie samodzielny, osobno stosowany i jedyny produkt. Do nawilżenia skóry potrzebne są trzy substancje. Pierwszą są humektanty, które wiążą wodę, jak choćby aloes czy gliceryna. Drugim związki, które mają za zadanie zmiękczyć warstwę rogową. To na przykład mocznik czy kwasy PHA i AHA. Trzeci to emolienty, wśród których są właśnie oleje czy masła. Z zatem jeśli skupisz się tylko na olejach, szybko dojdzie do odwodnienia skóry i przesuszenia w wyniku działania okluzyjnego filmu, który pokrywa naoliwioną skórę.

Kremy anti-aging muszą być dobierane do wieku

Kolejny mit, który jest nieco mniej szkodliwy, ale nadal warty obalenia. Zresztą, jeśli kupujesz wiele kremów, doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie liczy się to, jak są określane, ale co mają w składzie. Skuteczność kremu przeciw zmarszczkom wynika przede wszystkim z obecności składników aktywnych, a więc na przykład witaminy C, retinolu czy peptyd. Po trzydziestym roku życia produkcja kolagenu zaczyna spadać, co sprawia, że skóra potrzebuje stymulatora, który sprawiłby, że będzie dłużej wyglądała na młodą. Nie trzeba więc sugerować się tym, że krem dla osób po pięćdziesiątce jest najwygodniejszy albo na odwrót. To tylko sugestia.

Makijaż zawsze szkodzi skórze

Jeden z najciekawszych mitów, o których mówi się wielokrotnie i do których każda z nas wielokrotnie się przekonała. Co jednak ważne, wszystko zależy od tego, jak wykonywane są kosmetyki. Na przykład podkład może działać jak tarcza zabezpieczająca przed ekspozycją cery na promieniowanie UV. Wiele kosmetyków pozwala utrzymać właściwe nawilżenie, część potrafi usuwać przebarwienia i wiele innych. Nie mówiąc już o tym, że coraz częściej firmy farmaceutyczne współpracują z kosmetykami w celu opracowania najlepiej wpływających na cerę produktów do makijażu. Warto więc wiedzieć, że nie zawsze makijaż jest szkodliwy.

Mitów o codziennej pielęgnacji jest wiele i wiele czasu upłynie, nim uda się je obalić. Nie da się jednak ukryć, że na każdą prawdę można spojrzeć z wielu stron.

Dodaj komentarz