Perfumy

Niedoceniony i nieznany Ernest Beaux

Tak jak każdy zna ten zapach albo chociaż kojarzy nazwę, tak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, kto jest jego twórcą. Ernest Beaux jest najmniej znanym twórcą potęgi Chanel. Podczas gdy to Coco była twarzą, za zapach jej perfum odpowiadał Beaux. Tak, właśnie tych perfum.

Rosjanin czy jednak Francuz?

Urodzony w Moskwie Ernest Beaux był synem Edouarda Hyppolite’a Beaux i Augustine Wilgeminy Misfeld, jego drugiej żony. Rodzina pochodziła z francuskiego miasta Lille. Babcia Ernesta Beaux, Jeanne-Cléophée Beaux, przybyła do Rosji na początku lat czterdziestych XIX wieku. Édouard-Hyppolyte był jej synem z małżeństwa z Jeanem Josephem Messingerem. Tak młody Ernest na świat przyszedł jako Francuz w rosyjskim otoczeniu.

Wszystko najprawdopodobniej zaczęło się od brata jego ojca. Stryj pracował dla Alphonse Rallet & Co. w Moskwie, wówczas czołowego rosyjskiego domu perfumeryjnego i dostawcy zapachów na dwory cesarskie. W 1898 roku firma zatrudniająca około 1500 pracowników i posiadająca 675 produktów, została sprzedana francuskiemu domowi perfumeryjnemu Chiris of La Bocca. Jeszcze u Ralleta pierwsze praktyki odbywał – za sprawą stryja – Ernest. Konkretnie był technikiem w mydlarni.

Kariera wojskowa, Moskwa i znów Francja

Po obowiązkowej dwuletniej służbie wojskowej we Francji w 1902 roku Beaux wrócił do Moskwy, gdzie pod kierunkiem dyrektora technicznego A. Lemerciera rozpoczął szkolenie perfumeryjne w Rallet. Ukończył edukację perfumeryjną w 1907 roku, uzyskał awans na starszego perfumiarza i został wybrany do rady dyrektorów. W 1912 roku Rosja obchodziła stulecie bitwy pod Borodino, punkt zwrotny w rosyjskich ambicjach Napoleona. Z tej okazji Ernest Beaux stworzył dla Rallet zapach Bouquet de Napoleon, kwiatową wodę kolońską. Okazał się dużym sukcesem komercyjnym, a jemu samemu przyniósł sławę.

Wielką Wojnę spędził we francuskim wojsku, a zwolniono go dopiero rok po jej zakończeniu, w 1919 roku. W 1918 roku pracował jako oficer kontrwywiadu w anglo-francuskim obozie koncentracyjnym na wyspie Mudyug, przesłuchując bolszewików schwytanych przez armie białoruskie i alianckie. Zwolniony z wojska osiadł w Paryżu, ale nadal utrzymywał stosunki z byłymi pracownikami Rallet w La Boca. W 1920 roku z pomocą wielkiego księcia Rosji Dmitrija Pawłowicza, towarzysza Coco Chanel, zorganizował spotkanie w Cannes. To na nim przedstawił swoje aktualne i dawne prace, a Coco wybrała próbkę numer 5. Tak narodziła się legenda.

Choć Beaux po sukcesie odszedł z firmy, jego perfumy stały się wielkim sukcesem i na zawsze wpisały się w historię świata mody i urody. Doceniane są do dziś.

Dodaj komentarz