Najbogatsi w Polsce

Najbogatsi Polacy. Jakie fortuny zgromadzone są w Polsce?

Co roku Polskę elektryzują nowe wieści o najbogatszych Polakach. W 2020 roku przybyło ich rekordowo dużo, bo dziś miliarderów jest aż 56, a w roku 2019 było ich ledwie 42. Mamy też rok debiutów – po raz pierwszy w zestawieniu magazynu „Forbes” znalazło się aż 16 osób. Kto jest dziś najbogatszy w Polsce?

Michał Sołowow i jego imperium

Drugi rok z rzędu na czele stanął człowiek o wielu talentach. Kibicom może być znany jako kierowca rajdowy, dla innych będzie większościowym udziałowcem koncernu chemicznego Synthos, jeszcze inni znają jego firmy takie jak Barlinek czy Cersanit. Michał Sołowow dziś jest zainteresowany przede wszystkim energetyką, zielonymi technologiami i OZE. Jego majątek w ciągu roku zwiększył się o ponad 2 mld i obecnie to dokładnie 15,6 mld złotych. Jak będzie za rok? Możemy się tylko domyślać, że mimo wszystko koronawirus nie uszczupli znacznie jego zysków inwestycyjnych.

Zygmunt Solorz wraca na właściwe tory

Przez wiele lat drugi najbogatszy Polak, obecnie znów wraca na to miejsce. Na podium rankingu znajduje się już od naprawdę wielu lat i nie zamierza z niego schodzić. Oczywiście najwięcej osób zna go z branży medialnej – właściciela Polsatu czy ostatnio portalu Interia. Jego interesy sięgają jednak o wiele dalej, między innymi w sektory finansów, energetyczny czy telekomunikacyjny, z Plusem na czele. Co ważne kontroluje także Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a niedawno wykupił udziały w Asseco. Jego majątek urósł o około 2 mld i dziś to 12 mld złotych.

Jerzy Starak, który prężnie buduje swoją firmę

Z 5 miejsca na podium – doskonały wynik w 2020 roku uzyskał Jerzy Starak. Stopniowo buduje swoją pozycję, z roku na rok się wzbogaca, pokazuje, że ciężka praca i dobre inwestycje to sposób na prawdziwy biznes. Obecnie ma nieco ponad 9,6 mld złotych i w ciągu roku zarobił ponad 3 mld. Jest większościowym udziałowcem Polpharmy i skupia się na produkcji leków generycznych. Do tego jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica, gdzie produkuje się choćby olej Kujawski.

Największe zaskoczenie – Tomasz Biernacki

Niewiele o nim wiadomo, jest bardzo skryty i tajemniczy, nie chwali się swoją prywatnością. Tomasz Biernacki to fenomen, o którym można by długo mówić. W czasach, gdy potęgą są niemieckie i portugalskie marki dyskontowe w ponad dekadę z 81 sklepów Dino zrobił 1218, a od momentu debiutu firmy na giełdzie jej akcje zdrożały czterokrotnie. Rok wcześniej Biernacki miał 5 mld złotych, dziś to już fortuna w wysokości 8,1 mld złotych, a wzrost wciąż się nie zatrzymuje.

Pierwsza czwórka to największe fortuny w kraju, które jednak nijak się mają do tego, co gromadzą choćby Niemcy czy miliarderzy z innych krajów Zachodu.

Dodaj komentarz