Microsoft

Jak powstawał najbardziej rozpoznawalny biznes komputerowy na świecie? Kilka słów o Microsofcie

Microsoft to dziś gigant znany na całym świecie. Jego twórca – Bill Gates – stał się najbardziej rozpoznawalnym człowiekiem w świecie oprogramowania komputerowego, a jego Windows znajduje się w większości komputerów, jakie są w tym momencie odpalone. Prawdopodobnie i Ty czytasz te słowa dzięki Windowsowi. A jak to się stało, że taka firma powstała i mogła się rozwijać?

Czym zajmuje się Microsoft na co dzień?

To amerykańska firma technologiczna ma swoją siedzibę w Redmond w stanie Waszyngton. Zajmuje się opracowywaniem, produkcją, licencjonowaniem, obsługą i sprzedażą oprogramowania komputerowego, elektroniki użytkowej, komputerów osobistych i powiązanych usług. Jej najbardziej znane oprogramowanie to linia systemów operacyjnych Microsoft Windows, ale znasz przecież jeszcze pakiet Microsoft Office oraz przeglądarki internetowe Internet Explorer i Edge. Jej flagowymi produktami sprzętowymi są konsole do gier Xbox i linia komputerów osobistych z ekranem dotykowym Microsoft Surface.

W 2016 r. Był największym producentem oprogramowania na świecie pod względem przychodów. Słowo „Microsoft” jest nazwą, które dosłownie można przetłumaczyć jako „oprogramowanie mikrokomputera”. W rankingu Fortune 500 w 2020 roku firma zajęła 21 miejsce wśród największych korporacji w Stanach Zjednoczonych pod względem całkowitych przychodów. Jest uważany za jedną z firm technologicznych zaliczanych do Wielkiej Piątki obok Amazona, Apple’a, Google’a i Facebooka.

Początki wielkiego sukcesu

Microsoft został założony przez Billa Gatesa i Paula Allena 4 kwietnia 1975 roku w celu opracowywania i sprzedaży tłumaczy BASIC dla Altair 8800. W połowie lat osiemdziesiątych firma zdominowała rynek systemów operacyjnych dla komputerów osobistych dzięki MS-DOS, który następnie został przekształcony w Microsoft Windows. Szybki wzrost cen akcji na giełdzie doprowadził do niezwykłego bogactwa wiele osób. Pojawiło się trzech miliarderów i około 12 tys. milionerów wśród pracowników Microsoftu.

Od lat 90. XX wieku firma coraz bardziej zdywersyfikowała rynek systemów operacyjnych i dokonała szeregu przejęć korporacyjnych, z których największym było nabycie LinkedIn za 26,2 mld dolarów w grudniu 2016 roku czy przejęcie kilka lat wcześniej Skype Technologies za 8,5 mld dolarów. Od 2015 roku Microsoft zajmuje dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych kompatybilnych z komputerami PC IBM oraz na rynku pakietów oprogramowania biurowego, chociaż stracił większość całego rynku systemów operacyjnych na rzecz Androida.

Jeszcze w 2000 roku Steve Ballmer zastąpił Billa Gatesa na stanowisku CEO i od tamtej pory twórca Microsoftu powoli wycofywał się z działalności biznesowej, poświęcając się pracy charytatywnej. A wielka legenda jego firmy trwa w najlepsze.

Dodaj komentarz