Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce? Jeśli tak, to musisz mieć świadomość tego, co zrobić, by wszystko przebiegło po Twojej myśli. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie małą podpowiedź, takie kompendium wiedzy, które musisz mieć, zanim zaczniesz.
Forma prawna działalności gospodarczej
Pierwsza rzecz, o którą musisz zadbać, czyli wybrać, jaka będzie Twoja firma. Najczęściej, zwłaszcza w sektorze małych i średnich firm, pada na jednoosobową działalność gospodarczą, ale można założyć także spółkę cywilną, spółkę jawną czy spółkę prawa handlowego. Te rodzaje cieszą się dość dużym zainteresowaniem wśród osób początkujących.
Wybór formy opodatkowania
Druga rzecz to podatki. Oczywiście od nich nie uciekniesz, co sprawia, że już na tym etapie musisz mieć pewność, jakie będziesz płacił. Nie jest to jednak typowy wybór, to znaczy nie ma formy opodatkowania niezależnej od rodzaju biznesu i branży, w której się działa. Ogólnie do wyboru są 4 formy opodatkowania. To ryczał od przychodów, PIT, CIT oraz tzw. karta podatkowa.
Rodzaj usług, czyli PKD
Już przy założeniu firmy przedsiębiorcy mają obowiązek określenia, jaki rodzaj usług będą reprezentowali. Do tego służy Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej, w skrócie PKD. Ma to związek głównie ze statystyką i kontrolą państwa, jednak prowadzący firmę muszą określić dokładnie, jakie usługi będą proponowali. Do tego służą specjalnie przygotowane kody PKD.
Biuro rachunkowe do prowadzenia firmy
Zanim zarejestrujesz firmę, musisz dokonać wyboru, jakie biuro księgowe będzie Cię reprezentowało. Oczywiście jest możliwość, byś nad finansami i księgowością własnej firmy samodzielnie sprawował pieczę. Wówczas też musisz to określić i wskazać dokładnie w wniosku rejestracyjnym firmy. Generalnie jednak polecamy współpracę z biurek rachunkowym, by mieć pewność, że wszystko będzie legalnie.
Czas na wniosek
Oczywiście do zarejestrowania firmy trzeba wypełnić specjalny wniosek. Jest on dostępny na rządowych stronach w sieci, a jego oznaczenie do CEDIG-1. Ale uważaj! Taki wniosek jest stosowany tylko do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej. Pozostałe formy mają swoje, osobne wnioski, więc wybierz taką, która pasuje do wyboru z pierwszego kroku.
I właściwie tyle. Teraz musisz jeszcze założyć firmowe konto bankowe i wyrobić pieczątkę. Jeśli to zrobisz, będziesz miał pełnoprawną firmę i będziesz mógł zacząć działać na rynku.