Decyzja o tym, do jakiego przedszkola poślemy dziecko, jest bardzo ważna, a jej skutki będą długofalowe. Maluch spędzi w danej placówce prawdopodobnie kolejnych kilka lat. Jednym z dylematów, jakie mają młodzi rodzice, jest to, czy szukać dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym czy jednak wybrać niepubliczne. Co różni obie te formy opieki nad małymi dziećmi? Podpowiadamy.
Różnice pomiędzy przedszkolem publicznym a niepublicznym
Zależnie od tego, czy jest to placówka publiczna czy niepubliczna, kto inny ją prowadzi. W przypadku przedszkoli publicznych zwykle są to gminy, natomiast przedszkola niepubliczne mogą być prowadzone przez wiele podmiotów, np. fundacje, firmy, stowarzyszenia, organizacje religijne lub po prostu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W placówkach publicznych gmina przeznacza fundusze na realizowanie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie, zazwyczaj między 8 a 13.
Dzięki temu dzieci mogą przebywać w nich w tych godzinach bezpłatnie. Przedszkola niepubliczne nie mają takiego finansowania od gminy czy innego podmiotu, więc są płatne. Miesięczne czesne różni się w zależności od konkretnej placówki i lokalizacji. Może wynosić od kilkuset złotych do nawet 2000 tysięcy złotych. Przedszkole niepubliczne w Warszawie posiada również mniejsze liczebnie grupy, co sprzyja lepszej socjalizacji.
Jakie jeszcze zalety posiada przedszkole niepubliczne?
Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola państwowego, większą szansę na dostanie się mamy w przedszkolu znajdującym się w naszym rejonie niż w jakimkolwiek innym. Można jednak próbować zapisać dziecko gdzie indziej. W przypadku placówek prywatnych nie ma żadnej rejonizacji. Rodzic może posyłać dziecko do przedszkola w dowolnej części miasta, np. blisko miejsca swojej pracy. Niepubliczne przedszkole w Warszawie posiada również wykwalifikowanego psychologa, który zawsze wesprze młode dzieci w trudnych momentach. Z tego powodu przedszkole niepubliczne to dobry wybór dla wielu rodziców.