Statek

Szkolenia morskie — do kogo są skierowane?

Podnoszenie swoich kompetencji i kwalifikacji jest dzisiaj szczególnie ważne. Łatwy dostęp do różnego rodzaju kursów sprzyja pozyskiwaniu nowej wiedzy. Dla kogo dokładnie dedykowane są szkolenia morskie?

Jakie szkolenia morskie są dostępne?

Wybór kursu, jaki należy ukończyć, jest ściśle związany z tym, na jakich jednostkach będzie pływał marynarz oraz jaki jest jego stopień. Ośrodki szkoleniowe oferują zarówno kursy z wiedzy podstawowej, jak i bardziej specjalistycznej. Mogą one dotyczyć bezpieczeństwa na statku, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, czy nawigacji i obsługi sprzętu. Szkolenia morskie w Gdyni, czy każdym innym mieście odbywają się dwutorowo. W  pierwszej kolejności wykładowcy przekazują wiedzę teoretyczną, uczą przepisów i międzynarodowych zasad. Następnie pozwalają kursantom wykorzystać tę wiedzę w praktyce, poprzez naukę odpowiednich technik i pokazanie ich na konkretnych przykładach. Każdy kurs kończy się otrzymaniem certyfikatu, który potwierdzi posiadanie nowych umiejętności.

Do kogo kierowane są szkolenia morskie i co dają?

Bycie marynarzem to marzenie niejednego małego chłopca. Jednak praca na morzu wbrew pozorom nie jest tak prosta, jak się wydaje i wymaga odpowiednich kwalifikacji. Aby zostać marynarzem, należy pozyskać wiedzę z wielu dziedzin. Z uwagi na to, że załoga statku podczas rejsu może liczyć tylko na siebie, ważne jest, żeby byli wśród nich profesjonaliści, którzy będą potrafili opanować niebezpieczeństwo czy sytuację zagrażającą życiu, zanim nadejdzie pomoc z lądu. Wiele szkoleń, jak np. zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW w Gdyni, jest obowiązkowy dla każdego marynarza i pozwala uzyskać elementarną wiedzę na temat ratownictwa, ochrony przeciwpożarowej czy ogólnego bezpieczeństwa na statku. Odpowiednio dobrane szkolenia pozwalają na podniesienie swoich kwalifikacji, a co za tym idzie, umożliwiają awans na lepsze stanowisko. Należy również pamiętać, że im wyższe stanowisko, tym więcej obowiązkowych szkoleń.

Dodaj komentarz