Radom to jedno z największych miast położonych w województwie mazowieckim. Atutem tego miasta jest bliskie sąsiedztwo ze stolicą Polski, które przyczynia się do dobrej sytuacji na radomskim rynku pracy. Szukasz pracy w Radomiu? W takim razie sprawdź, jacy specjaliści są poszukiwani.
Radomski rynek pracy w liczbach
Analizując dane GUS w województwie mazowieckim, bezrobocie na koniec 2019 roku kształtowało się na poziomie blisko 4%. To oznacza, że w tamtym okresie nie miało pracy ponad 120 tys. mieszkańców województwa mazowieckiego. Rozdzielenie danych na poszczególne miasta obrazuje jednak zupełnie inne zjawiska. W samej Warszawie poziom bezrobocia wyniósł 1,3%, natomiast w Radomiu aż 12%. Mogłoby się wydawać, że to bardzo duże bezrobocie, jednak należy zaznaczyć, że w 2003 bezrobocie wynosiło 30%.
Jak podaje urząd pracy w Radomiu, najmniej wakatów jest w pracach inwentaryzacyjnych czy pracach społecznych. Według radomskiego urzędu z pomocy w wyniku bezrobocia skorzystało 169 mężczyzn oraz 116 kobiet. To dane za październik w 2019 roku, a kolejne dane są w przygotowaniu. Oferty pracy w Radomiu jednak występują w dużych liczbach, lecz niektóre oferują niskie wynagrodzenie, czasami mniejsze niż pomoc finansowa urzędu pracy w Radomiu.
Jacy specjaliści są szczególnie poszukiwani?
Na identyfikację zawodów, w których występuje największe zapotrzebowanie na stanowiska, pozwala tzw. barometr zawodów. Pokazuje on, że w Radomiu brakuje pracowników pełniących obowiązki jako:
-
pielęgniarki i położne,
-
pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
-
pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy,
-
projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
-
spawacze,
-
specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
-
Blacharze i lakiernicy samochodowi,
-
elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
-
fizjoterapeuci i masażyści,
-
kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
-
lekarze,
-
mechanicy maszyn i urządzeń,
-
monterzy instalacji budowlanych,
-
monterzy maszyn i urządzeń,
-
nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
Jak widać, niedobór pracowników dotyczy wyspecjalizowanych zawodów, które wymagają ogromnej wiedzy i umiejętności. Z czego wynika niedobór w tak szanowanych zawodach? Bardzo często taka sytuacja wynika z niedostatecznych wynagrodzeń i trudnych warunków pracy. Jeśli wynagrodzenie nie jest odpowiednio dostosowane do jakości pracy, wtedy nie ma chętnych do podjęcia zatrudnienia.
Jakie są przyczyny bezrobocia w Radomiu?
Nie da się ukryć, że poziom bezrobocia dla Radomia jest wysoki na tle innych miast położonych w województwie mazowieckim. Jednak, wpisując do sieci „ogłoszenia praca Radom”, można znaleźć dużo ofert pracy. Z czego to może wynikać? Tak jak pisaliśmy wcześniej, niedostateczne wielkości wynagrodzeń mogą demotywować osoby bezrobotne do podjęcia zatrudnienia. Brak możliwości odpowiedniego zarobku może wpływać na migracje zarobkowe, tym bardziej że stolica jest oddalona od Radomia zaledwie 100 km.