tradzik

Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?

Piękna, zadbana cera, pozbawiona niedoskonałości jest marzeniem każdej kobiety i mężczyzny. Jedną z dermatoz, która prowadzi do pojawienia się na powierzchni twarzy silnych zaczerwienień jest trądzik różowaty. To przewlekła choroba skóry twarzy, która najczęściej rozwija się u kobiet po ukończeniu czterdziestego roku życia. Trądzik różowaty jest bardzo trudny w leczeniu, a najważniejszą kwestią jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?

Co to jest trądzik różowaty? – charakterystyka schorzenia

Jedną z chorób skóry twarzy, która rozwija się u kobiet po ukończeniu czterdziestego roku życia jest trądzik różowaty. To przewlekłe, zapalne schorzenie, które najczęściej uwidacznia się w okolicy czoła, nosa, a także brody i policzków. Mimo ekspresyjnego rozwoju medycyny, przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie są do końca rozpoznane. Obecnie uznaje się, że do jego rozwoju przyczyniają się:

  • czynniki genetyczne,
  • dysfunkcja w działaniu układu immunologicznego,
  • zaburzenia naczynioruchowe, które dotyczą naczyń krwionośnych ulokowanych na twarzy,
  • zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej.

Warto wiedzieć, że do rozwoju trądziku różowatego przyczynia się również ekspozycja organizmu na stres oraz długotrwałe prowadzenie niezdrowego stylu życia, w którym dominują używki i przetworzona żywność.

Jak objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest schorzeniem, które dotyka wyłącznie osób dorosłych. Mimo, że najczęściej pojawia się u kobiet, to niewielki odsetek mężczyzn również zmaga się z tym schorzeniem. Zmiany chorobowe, które świadczą o rozwoju trądziku różowatego zwykle w pierwszej kolejności uwidaczniają się na skórze nosa. Następne obecne już zmiany skórne rozszerzają się na policzki, brodę, czoło oraz boki szyi.

Trądzik różowaty rozwija się w kilku etapach, do których należą:

  • zmiany rumieniowe – to początkowa faza trądziku różowatego, która charakteryzuje się występowaniem okresowego rumienia na twarzy, które połączone jest z uczuciem palenia i pieczenia. Okresowy rumień wraz z rozwojem choroby przechodzi w utrwalone zaczerwienienie twarzy, czego źródłem są rozszerzone naczynia krwionośne na powierzchni skóry,
  • wykwity grudkowo-krostkowe – kolejnym etapem choroby jest pojawienie się wykwitów rumieniowych o charakterze grudkowo-krostkowym,
  • zmiany przerostowe i naciekowe – w tym etapie choroby dochodzi do rozwoju widocznych, zapalnych zmian guzkowych i blaszkowych, które wraz z postępem schodzenia zlewają się ze sobą.

Leczenie trądziku różowatego nie jest proste. Kluczowym czynnikiem jest rozpoznanie czynnika, który prowokuje zaostrzanie się wykwitów zapalnych, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie postępu choroby. Ponadto, w leczeniu choroby stosuje się starannie dobraną pielęgnację, która odpowiednio zabezpiecza naskórek od zewnątrz. Dermatolodzy w walce z trądzikiem różowatym wykorzystują także kwas azelinowy oraz retinoidy, które powodują zmniejszenie widoczności zaczerwienień oraz prowadzą do tak zwanego wyciszenia się skóry.

Dodaj komentarz