Odpowiednia pielęgnacja delikatniej odzieży może znacząco wydłużyć jej żywotność. Jednocześnie właściwie dobrane zabiegi pielęgnacyjne zapobiegają utracie kolorów, a także zmianie kształtu, nawet po wielokrotnym użytkowaniu.
Pranie delikatnych tkanin
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pranie delikatnych tkanin. W przypadku wełny czy kaszmiru musi być ono wyjątkowo delikatne, aby nie doszło do utraty właściwości materiałów, a także do ich uszkodzenia. Przede wszystkim zarówno wełna jak i kaszmir powinny być prane bardzo rzadko. Są to naturalne materiały, umożliwiające skórze oddychanie. Dlatego nosząc wełniane swetry lub odzież kaszmirową najczęściej nie powinno dochodzić do problemu nadmiernego pocenia się. Zatem nie należy obawiać się, że pranie wełny należy wykonywać stosunkowo rzadko. Wełna to materiał, który nie brudzi się łatwo. Oznacza to, że zanieczyszczenia nie wnikają głęboko w strukturę materiału. Dlatego pomiędzy praniami można wietrzyć wełniane ubrania oraz korzystać z kąpieli parowej lub z żelazka parowego. Pranie powinno być niezwykle delikatne. Należy unikać tarcia, skręcania oraz wyciskania. Najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne, jednak można zdecydować się także na pranie w pralce, wybierając program do prania delikatnych ubrań. Po praniu delikatną odzież należy suszyć na płasko, gdyż w innym przypadku mogłoby dojść do jej rozciągnięcia oraz deformacji. Należy także pamiętać, że wełna nie lubi zbyt długiego namaczania. Woda natomiast powinna być letnia, nie może być z kolei bardzo zimne oraz bardzo gorąca. Do prania delikatnych ubrań należy wybierać łagodne środki piorące, na przykład dedykowane do prania wełny lub kaszmiru. Można także wyprać wełniane ubranie w szamponie do włosów.
Prasowanie delikatnych tkanin
Niekiedy w przypadku wełnianych marynarek konieczne będzie prasowanie. Bardzo istotna pozostaje tu temperatura prasowania. Nie może być zbyt wysoka, aby nie zniszczyć delikatnych włókien materiału. Natomiast jeżeli materiał jest bardzo pognieciony, wówczas prasowanie należy wykonywać przez bawełnianą ściereczkę. Warto także prasować wełnę na lewej stronie, aby nie doszło do tak zwanego świecenia się materiału, które jest oznaką jego zniszczenia. Dowiedź się W jaki sposób pielęgnować delikatne tkaniny? czytajac wpis https://artelis.pl/artykuly/78639/w-jaki-sposob-pielegnowac-delikatne-tkaniny. Istotnym elementem pielęgnacyjnym jest również golenie. Dotyczy to zwłaszcza tych swetrów oraz odzieży, która się mechaci. Jest to jednak naturalny proces i nie zawsze świadczy o złej jakości odzieży. Do golenia ubrań najlepiej sprawdzi się specjalna golarka, która może znacząco poprawić wygląd wełnianej odzieży.
Przechowywanie odzieży z naturalnych materiałów
Po wypraniu i wyprasowaniu wełnianej lub kaszmirowej odzieży należy zadbać również o jej prawidłowe przechowywanie. Najlepiej jest przechowywać delikatne rzeczy na półkach. Oznacza to, że wełniane swetry nie powinny wisieć na wieszakach, gdyż wówczas rozciągają się raz tracą fason. Dopuszczalne jest natomiast umieszczanie na wieszaku marynarek wełnianych oraz innych ubrań, które są stosunkowo lekkie. Wieszaki jednak powinny być pozbawione ostrych zakończeń. Kluczowym elementem z zakresu pielęgnacji delikatnej odzieży jest także jej ochrona przed szkodnikami. Dotyczy to zwłaszcza naturalnych tkanin, takich jak wełna lub kaszmir, które mogą być bardzo narażone na ataki moli. Dlatego dobrze sprawdzają się specjalne zawieszki do szafy, które dzięki intensywnym zapachom skutecznie odstraszają szkodniki. W ten sposób odzież jest chroniona przed ewentualnymi atakami.