aranzacja wnetrz

Czym charakteryzuje się styl skandynawski

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne barwy w towarzystwie dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Bardzo ważne jest także to, aby wprowadzać do niego proste formy mebli, które za sprawą klasyki będą nadawały pomieszczeniom minimalistycznego tonu. Bo właśnie w takim utrzymane są wnętrza ze skandynawskim zacięciem. Czym się jeszcze charakteryzują? Podpowiadamy.

​Jakie kolory pasują do stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne barwy. Możemy więc z powodzeniem postawić na wszelkie odcienie bieli w towarzystwie beżowych dekorów ścian czy też mebli. Świetnie sprawdzą się także rożne odcienie szarości. Nie oznacza to jednak, że ciemniejsze tony nie są mile widziane. Doskonale odnajdą się we wnętrzach skandynawskich na przykład czernie, jak również butelkowa zieleń, brąz czy też odzienie koloru żółtego. Postawmy na przykład na czarne dodatki, żółte poduszki czy też butelkową ścianę – to takie przełamanie konwencji, ale nadal zatrzymane w ryzach minimalizmu. Bo właśnie o niego w tego rodzaju wnętrzach chodzi. Ma być prosto, z klasą, ale jednocześnie przytulnie i elegancko.

​Co na ścianę w stylu skandynawskim?

Pamiętajmy o tym, że w stylu skandynawskim powiedzenie mniej znaczy więcej nabiera nowego znaczenia. Tutaj naprawdę nie potrzebne są zbędne zdobienia, które mogą jedynie przytłoczyć wnętrze. Ściany powinny być gładkie, najlepiej utrzymane w naturalnym kolorze, ale ozdobić je można np. prostymi ramkami ze zdjęciami czy też obrazami, które nie są krzykliwe.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie ściany do stylu skandynawskiego. Odpowiedź na to pytanie brzmi- dobrze jest postawić np. na czarno-białe grafiki, ale równie dobrze sprawdzą się kolorowe – niemniej te z półki bardziej spokojnych. Nowoczesny charakter fotografii czy też stonowane barwy obrazów wprowadzą do wnętrza aranżacyjną spójność.

​Z czym łączyć styl skandynawski?

Drewno jest materiałem, który mocno daje o sobie znać w skandynawskich wnętrzach. Można go łączyć na przykład z elementami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego, a wśród nich na przykład ławami stylizowanymi na postarzałe słoje. A może makramy, pledy i plecionki, które przewijają się we wnętrzach w stylu boho? Tego rodzaju połączenia także stworzą ciekawy duet. Styl skandynawski można także łączyć z nowoczesnością loftów czy też nieco mniej odważnymi zdobieniami stylu hampton. Sęk w tym, aby zachować aranżacyjny balans i nie przesadzić z zestawieniami.

Dodaj komentarz