W okresie zimowym lokalne zarządy dróg oraz właściciele dróg prywatnych odpowiedzialni są za zapewnienie bezpieczeństwa poruszającym się po nich pojazdom, a także pieszym. Oblodzone czy też ośnieżone drogi sprawiają trudności kierowcom, nierzadko powodując groźne sytuacje. W takich warunkach jeździ się bardzo źle – powoli i niestabilnie. Dlatego też w zimie drogi często posypuje się piaskiem, solą lub różnymi mieszankami dającymi efekt antypoślizgowy.
Co wykorzystuje się do posypywania dróg?
Ręczne wysypywanie soli lub piasku, przy wykorzystaniu ciężkich worków z sypkim produktem, jest bardzo niewygodne i przy okazji niebezpieczne, więc już dawno temu zaczęto wykorzystywać do tego samochody. Kiedy spadnie śnieg, na drogach pojawiają się specjalne pojazdy, poruszające się powoli i rozsypujące na każdym pasie materiał zmniejszający śliskość podłoża. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu sól lub piasek, ale są też specjalne mieszanki chemiczne.
Tak zwane posypywarki poruszają się z niedużą prędkością, a ze specjalnych pojemników umieszczonych z tyłu każdego pojazdu rozsypuje się odpowiednio dobrany materiał. Są bardzo charakterystyczne, trudno ich nie zauważyć. Dodatkowo zwykle pomalowane są na jaskrawe kolory – najczęściej pomarańczowy – żeby były widoczne z daleka nawet w gorszych warunkach pogodowych.
Posypywarki samozaładowcze
Najnowocześniejsze posypywarki mogą pochwalić się specjalnym systemem rozwiązującym problem konieczności mniej lub bardziej częstego uzupełniania zbiornika z piaskiem czy solą. Są to posypywarki samozaładowcze – zostały one wyposażone w system automatycznego załadunku, skracający konieczność wysiadania z kabiny, by ręcznie doładować zbiornik.
Takie rozwiązanie posiadają na przykład maszyny komunalne SaMASZ. Auta samozaładowcze mają mnóstwo zalet – prócz opcji automatycznego załadunku są to też szybkie opróżnianie, zapewnienie większego bezpieczeństwa dla innych samochodów na drodze, system dozowania ilości sypanej substancji i jej intensywności. Są one zdecydowanie efektywniejsze w swojej pracy niż posypywarki z opcją ręcznego załadunku.