dach plaski

Dach płaski – gdzie się sprawdzi?

Wybór odpowiedniego dachu potrafi być naprawdę trudny. Od jego pochylenia, pokrycia czy sposobu izolacji zależy bowiem wiele kwestii takich jak koszty budowy, koszty izolacji, efektywność energetyczna budynku, czy też możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej. Gdzie sprawdzi się dach płaski i jakie są jego wady oraz zalety?

Dach płaski – jakie dachy zaliczamy do tej kategorii?

Aby dach był zaliczany jako dach płaski musi on spełniać pewne warunki w kwestii jego spadku. Spadek dachu, czyli nachylenie dla dachu płaskiego powinno wynosić od 3 do 10%. Mniejsze wartości, czy też sytuacja, w której dach jest idealnie płaski jest dość rzadka, gdyż powoduje to problemy z odprowadzaniem wody, która przy zaleganiu mogłaby nawet doprowadzić do zawalenia się dachu.

Gdy dach jest liczony jako płaski, to w celu jego izolacji trzeba zastosować kompletnie inne metody oraz materiały. Na szczęście nie musimy martwić się tym samemu, gdyż kompleksowej pomocy w tej kwestii jest nam w stanie udzielić producent materiałów hydroizolacyjnych. Pracownicy tej firmy są w stanie znacząco ułatwić nam wybór odpowiedniej izolacji.

Gdzie sprawdzi się dach płaski – wady i zalety

Podobnie jak inne dachy, dach płaski również posiada swoje wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądać dach w naszym domu. Największa wada dachu płaskiego to jego niskie pochylenie, które jest bardzo problematyczne przy odprowadzaniu wody. Powoduje to konieczność wykorzystania bardziej skomplikowanych i droższych technologii.

Dach płaski ma jednak swoje zalety. Jego użycie pozwala zastosować go jako na przykład taras używany na wyższej kondygnacji budynku. Dzięki temu można zmaksymalizować przestrzeń dostępną w budynku i zyskać dodatkowe miejsce do relaksu na świeżym powietrzu, gdzie możliwe będzie na przykład zorganizowanie maej imprezy ze swoimi znajomymi. Ponadto dach płaski jest bardziej efektywny, jeśli mowa o izolacji termicznej budynku.

Dodaj komentarz