Czysty okap kuchenny zapewnia odpowiednią wentylację w pomieszczeniu podczas gotowania. Sprawnie działające urządzenie pochłania część zapachów, powstających podczas obróbki termicznej żywności oraz odprowadza nadmiar wilgoci (zapobiega osadzaniu się pary wodnej i tłuszczu na meblach oraz oknach i ścianach kuchni). Sposób czyszczenia i konserwacji okapu kuchennego zależy od materiałów, z których jest on wykonany.
Materiały wykorzystywane do produkcji okapów kuchennych
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów okapów kuchennych. Różnią się one między sobą sposobem montażu, designem, funkcjami, rodzajem sterowania, a także materiałem. Sposób czyszczenia i konserwacji okapu zależy przede wszystkim od tego, z czego jest on zrobiony. Najczęściej spotyka się urządzenia wykonane ze:
- stali inox chromoniklowej – niektóre modele posiadają dodatkową warstwę ochronną, która zapobiega pozostawianiu odcisków palców oraz przyleganiu brudu,
- szkła hartowanego w połączeniu ze stalowymi elementami – okapy tego typu często posiadają budowę modułową, która umożliwia łatwy demontaż usprawniający czyszczenie urządzenia,
- stali lakierowanej – jej powierzchnia odznacza się gładkością, co sprzyja z kolei utrzymywaniu czystości urządzenia.
Można też znaleźć okapy kuchenne wykonane np. z ceramiki, szkła dekoracyjnego, sztucznych materiałów, laminatu lub aluminium. Sporą popularnością cieszą się także urządzania posiadające drewnianą ramę połączoną z elementami metalowymi. Użycie drewna w konstrukcji okapu jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia go przed wilgocią (powierzchnia musi być właściwie zaimpregnowana, aby tłuszcz nie wnikał do wnętrza elementów drewnianych).
Okapy ze stali nierdzewnej – sposób konserwacji
Stal nierdzewna jest jednym z najpopularniejszych materiałów, po który sięgają producenci, tworząc sprzęt oraz meble przeznaczone do kuchni. Jej zaletą jest odporność na korozję, kwasy, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo jest lekka, co ułatwia montaż urządzeń z niej zrobionych oraz wygląda estetycznie.
Jak dbać o okap ze stali nierdzewnej? Regularnie czyszczone urządzenie wystarczy wytrzeć miękką szmatką z dodatkiem detergentu do mycia naczyń. Zabrudzony filtr dobrze zamoczyć na 30 minut w gorącej wodzie, osuszyć, a następnie zamontować ponownie w okapie. Plastikowe filtry można myć w zmywarce. Mocno zabrudzona zewnętrzna obudowa urządzenia powinna być czyszczona miękką gąbką lub szmatką specjalnymi środkami na bazie tłuszczu (można zakupić profesjonalne środki czyszczące przeznaczone do stali nierdzewnej). Dla osób unikających środków chemicznych dobrym sposobem jest przygotowanie domowej mieszaniny oleju roślinnego oraz płynu do mycia naczyń, którą przeciera się okap za pomocą papierowych ręczników.
Czyszczenie szklanych elementów okapów
Kolejnym materiałem bardzo często stosowanym w kuchni jest szkło hartowane lub dekoracyjne. Są z niego wykonywane panele ścienne, blaty, a także urządzenia AGD, takie jak okap kuchenny. Dbając o tego typu powierzchnię, należy zrezygnować ze wszystkich detergentów, których działanie opiera się na kwasach (np. acetonie lub benzynie) oraz ścierających zanieczyszczenia drobinkach (np. mleczka czyszczące). Tego typu środki szybko spowodują trwałe uszkodzenia powierzchni szklanych. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie płynu do mycia szyb oraz ciepłej wody. Rozpuszczony w ten sposób tłuszcz wygodnie jest usunąć gumową ściągaczką używaną do mycia okien.
Częste czyszczenie okapu kuchennego – zalety
Regularne dbanie o okap kuchenny, sprawie, że jego czyszczenie nie jest wyzwaniem. Jeżeli interesują Cię sposoby, dzięki którym można zapobiegać powstawaniu osadu na okapach kuchennych, to polecamy wpis czyszczenie i konserwacja okapu na portalu noworudzianin.pl. Dowiedz się, jak często należy czyścić okap oraz jak zrobić to krok po kroku. Wyczyszczone i dobrze zabezpieczone przed brudem urządzenie działa wydajniej – w ten sposób wpływa się także na jego żywotność.
Wiele osób stara się ograniczyć używanie mocnych środków chemicznych, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Warto stosować domowe sposoby na czysty okap lub używać łagodnych detergentów (takich jak płyn do mycia naczyń lub mydło). Są one skuteczne, ale pod warunkiem niezbyt mocnych zabrudzeń. Dlatego w trosce o własne zdrowie, warto zarezerwować sobie czas na częste sprzątanie urządzeń kuchennych.