Akt notarialny – co warto o nim wiedzieć?

W Polskim prawie istnieje naprawdę wiele różnych dokumentów i można się w nich czasem pogubić. Jednym z nich jest akt notarialny, którego sporządza uprawniony do tego przez państwo notariusz. Co warto wiedzieć na temat aktu notarialnego, gdzie znaleźć dobrego notariusza, który go dla nas sporządzi i w jakich sytuacjach jest on potrzebny?

Kiedy potrzebny jest akt notarialny?

Sytuacji, w których akt notarialny w Warszawie będzie potrzebny może być naprawdę sporo. W niektórych jest on wręcz wymogiem do tego, by sytuacja, która się wydarzyła, wydarzyła się również w świetle prawa. Mowa tu na przykład o darowiznie czy też zakupie mieszkania. Jeśli taka czynność nie zostania podparta aktem notarialnym, to w świetle prawa nieruchomość nie zmieniła właściciela.

Inne sytuajce, w których akt notarialny jest wymagany to na przykład ustanowienie i przeniesienie użytkowania wieczystego, ustawienie odrębnej własności lokalu, najem okazjonalny, czy też przekazywanie spadków i darowizn. W nich skorzystanie z usług notariusza jest konieczne.

Jakie są koszty sporządzenia aktu notarialnego?

Podstawą do wycenienia aktu notarialnego jest tak zwana taksa. Oznacza to, że cena jest wyliczana indywidualnie dla każdego aktu notarialnego i może zależeć od sytuacji, w której akt notarialny jest sporządzany. W dobrych kancelariach jesteśmy na szczęście informowani z góry o kosztach sporządzenia aktu notarialnego, dzięki czemu nie wystąpi sytuacja, w której się niemile zaskoczymy.

Gdzie znaleźć dobrego notariusza, który sporządzi dla nas akt notarialny?

W celu odszukania notariusza musimy po prostu znaleźć kancelarię, w której ten przyjmuje swoich klientów i przygotowuje oraz sporządza wszystkie dokumenty oraz ich projekty. Najszybciej można to zrobić z pomocą przeglądarki internetowej, w której wystarczy jedynie wpisanie prostej frazy, by bardzo szybko znaleźć notariusza. Wtedy możemy dokonać wyboru na przykład stawiając na kancelarię, która jest położona najbliżej nas.

Dodaj komentarz