wywoz gruzu

Wywóz gruzu – jak zorganizować transport?

Wywóz gruzu to problematyczna sprawa. Opłata za wywóz odpadów komunalnych nie obejmuje pozostałości materiałów budowlanych. Oznacza to, że odpowiedzialność za ten proces spada na nas. Czym według definicji jest gruz? Jak pozbyć się go zgodnie z prawem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

Czym jest gruz?

Gruz to pojęcie, które zna każdy, ale już niewielu jest w stanie je doprecyzować. Zanim przejdziemy do konkretów warto poświęcić mu kilka słów. Czym więc właściwie jest gruz? Jest to odpadowy materiał budowlany, który na ogół przybiera formę potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej. Mogą być to fragmenty cegieł, pustaków, betonu lub dachówek. Należy zdawać sobie sprawę, że polskie prawo zabrania wyrzucania gruzu do zwykłych śmieci.

Dlaczego? Jest to spowodowane wieloma czynnikami, ale jednym z nich jest fakt, że odpady mogą zawierać substancje niebezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Warto wiedzieć, że opłata za wywóz odpadów komunalnych nie obejmuje wywózki gruzu. Oznacza to, że jeżeli mamy potrzebę pozbycia się pozostałości po materiałach budowlanych musimy sami zadbać o organizację transportu. Osoby z okolic Łodzi zainteresowane wywozem gruzu zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy wywóz gruzu w Pabianicach.

W jaki sposób wywieźć gruz?

W tym temacie mamy do wyboru dwie opcje: wywieźć go osobiście lub skorzystać z usługi firmy, która zajmuje się wywozem odpadów budowlanych. W pierwszym przypadku do naszych zadań należy zebranie i odpowiednie zabezpieczenie gruzu, a następnie przetransportowanie go do tzw. PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Znajdują się one na terenie większości gmin w Polsce, jednak przyjmują tylko określoną ilość odpadów.

Alternatywnym sposobem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się wywozem gruzu. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ od początku do końca odpowiedzialność za wywóz odpadów spoczywa na firmie. Tego typu przedsiębiorstwa oferują kontenerowy wywóz odpadów. Gruz ładowany jest na kontener w specjalnych workach typu big-bag. Korzystając z usług firmy zajmującej się wywózką gruzu możemy mieć pewność, że proceder ten odbędzie się zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz