Żyjemy w czasach Internetu i wszechobecnych algorytmów. To, co jeszcze do niedawna wydawało się jedynie fikcją i co stworzone zostało, by ułatwić nam odbiór treści dostosowanych do naszych zainteresowań, dziś rządzi naszym światem. Każda informacja, którą pozostawiamy w sieci, każde słowo, każdy ruch śledzony jest przez miliony algorytmów, które tworzą nasz cyfrowy portret i decydują o tym, co widzimy, z kim się komunikujemy, co czytamy i jakie decyzje podejmujemy.
Algorytmy internetowe
Odkąd na łamach The Observer w 2017 r. ukazał się pierwszy artykuł o Cambridge świat wstrzymał oddech. Dzisiaj coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu danych zgromadzonych przez Cambridge Analytica w wyborach prezydenckich w USA i referendum BREXiTowym. Dociera już do nas, że to, co sami stworzyliśmy, zaczyna nami rządzić, zmieniając rzeczywistość.
Czy wraz z zyskaniem wszelkich dobrodziejstw Internetu straciliśmy też wolność wyboru, prawa dostępu do informacji, prywatność, wolność słowa? Dokąd jako ludzkość zmierzamy? Czy sami wprowadziliśmy w życie wizję inwigilowanego na każdy sposób społeczeństwa opisanego przez Georga Orwella? Na te i inne pytania dotyczące przyszłości świata odpowiedzą podczas eksperci zaproszeni przez Wyższe Szkoły Bankowe podczas pierwszej #DebatyWSB: „Władza algorytmów. Nasze cyfrowe portrety, które rządzą światem.”
Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Kosiński – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, data scientist zajmujący się badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich cyfrowe ślady; Jeden z czołowych specjalistów w dziedzinie psychometrii na świecie, autor ponad 70 artykułów naukowych poświęconych tematyce cyfrowych profili, koordynator projektu myPersonality, w ramach którego 150 badaczy z całego świata przeanalizowało profile 8 milionów użytkowników Facebooka.
W debacie wezmą również udział: blogerka i felietonistka Kataryna, Maciej Gajek – dziennikarz, współautor podcastu „Instrukacja obsługi świata”, Monika Bartczak, wykładowca WSB w Toruniu, prawniczka, która specjalizuje się w tematach związanych z ochroną prywatności. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Kawecki, Dziekan WSB w Warszawie, adwokat, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych oraz dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2016-2019.