luszczyca

Szampon na łuszczycę – leczenie

Łuszczyca jest chorobą, która może występować na owłosionej skórze głowy stanowiąc jeden z typów łuszczycy – łuszczycę skóry głowy. Ten typ choroby leczy się zarówno farmakologicznie, ogólnoustrojowo (zwykle tabletkami czy kapsułkami stosowanymi doustnie) lub miejscowo. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu kremów, maści, żeli i lotionów na łuszczycę. Niestety zmiany występujące na głowie są szczególnie trudne do leczenia, z uwagi na formułę dostępnych maści. Zwykle wśród nośników i składników pomocniczych znajdują się bardzo tłuste, o tępej konsystencji składniki formuły np. wazelina mikrokrystaliczna czy gliceryna oraz wosk pszczeli. Pacjenci niechętnie stosują maści na skórę głowy ponieważ przez ich tłustą konsystencje niekorzystnie wpływają na wygląd i stan włosów. Dlatego zaleca się by leczenie łuszczycy skóry głowy wzbogacić o preparat jakim jest specjalistyczny szampon na łuszczycę. Szampon równocześnie leczy zmiany na skórze i wpływa korzystnie na wygląd włosów u osób dla których problemem jest łuszczyca głowy.

Jaki szampon najlepiej wybrać?

szampon

Szampon na łuszczycę – jak wybrać odpowiedni preparat?

Na rynku znajduje się wiele szamponów, które pacjenci mogą stosować jako samodzielny element terapii lub jako uzupełnienie leczenia zleconego przez lekarza (ogólnoustrojowego). Szampon na łuszczycę może zawierać szereg substancji aktywnych, które czynnie wpływają na zmniejszenie zmian skórnych. Skuteczny szampon powinien zawierać substancje aktywne oraz substancje łagodzące i zmiękczające łuskę oraz związki poprawiające jakość i kondycję włosów. Wśród nich należy wymienić:

  • olej konopny – olej konopny wykazuje szereg pozytywnych właściwości, które odpowiadają na potrzeby osób z łuszczycą głowy.
  • składniki dziegciowe – producenci leków i farmaceutyków dla osób z łuszczycą dodają dziegcie również do kremów i maści na łuszczycę. Składnik ten ma bardzo dobre działanie na stan skóry chorych z łuszczycą. Niestety dziegcie charakteryzują się niezwykle silnym zapachem, który dla części chorych jest na tyle uporczywy, że rezygnują ze stosowania preparatów z jego zawartością. Warto jednak spróbować terapii dziegciem, bywa, że efekt leczenia jest bardzo dobry, a zapach jest do zaakceptowania przez niektórych pacjentów. Zapach dziegciu w szamponach jest najmocniej wyczuwalny podczas mycia włosów, wraz z czasem i tym jak włosy schną zapach jest delikatniejszy.
  • emolienty, składniki nawilżające – mogą przyczyniać się do szybszego przetłuszczania skóry głowy, jednak zmiękczają łuskę.
  • ichtiol biały – dość popularny składnik preparatów takich jak szampon na łuszczycę. Ichtiol rozjaśnia zaczerwienienia, łagodzi świąd skóry i uczucie pieczenia. Ichtiol biały ma charakterystyczny zapach, bywa, że producenci szamponów celowo go maskują substancjami zapachowymi. Należy jednak zaznaczyć, że osoby z wrażliwą skórą i alergicy powinni unikać kosmetyków perfumowanych by nie podrażniać dodatkowo tkanek.
  • lanolina – podobnie jak wosk pomaga zatrzymywać wodę w skórze i działa nawilżająco.
  • wyciąg z czarnej rzodkwi – stosowany jest również w kosmetykach, których celem jest przyspieszenie porostu włosów. Wyciąg z rzodkwi może być stosowany również w ampułkach i wcierkach do włosów. Ma silny, ziołowy zapach, jednak ulatnia się on po kilkunastu minutach od wysuszenia włosów.

Szampon na łuszczycę może również zawierać substancje dodatkowe, które łagodzą swędzenie i zmiękczają łuski np. mentol, olejek rycynowy, ekstrakt z rumianku, woda brzozowa.

Jak używać szamponu?

Szampon należy nałożyć na zmoczoną skórę głowy, delikatnie masować, aż do powstania piany. Pianę należy pozostawić na skórze przez kilka minut, najlepiej na co najmniej 2-3 minuty. Następnie pianę trzeba spłukać, a mycie powtórzyć. Po umyciu włosów można na nie nałożyć odżywkę kondycjonującą jednak maski i odżywki nie powinny mieć kontaktu ze skórą głowy. Nakładaj je jedynie na włosy.

Aby zapobiegać nawrotom choroby regularnie stosuj szampony i leki, jeśli tak zalecił lekarz. Nie modyfikuj samodzielnie dawek, grozi do wystąpieniem powikłań.

Podsumowanie

Reasumując, łuszczycę skóry głowy, lecz w tradycyjny sposób, zgodnie z opinią specjalisty. Leczenie powinno być wsparte stosowaniem regularnie szamponu, na rynku dostępne są preparaty zawierające szereg substancji aktywnych np. olej konopny. Jeśli zastanawiasz się jak działa szampon konopny a łuszczyca lub wahasz się czy wybrać preparat z ichtiolem lub czarną rzodkwią zapytaj o radę farmaceutę. Dobrym źródłem praktycznych informacji są również inni chorzy.

Dodaj komentarz