nieruchomosc

Rynek pierwotny, a rynek wtórny – czym się różnią?

Moment, w którym decydujemy się na zakup mieszkania, może zmienić całe życie. Stoi przed nami szereg decyzji jakie musimy podjąć będą miały bezwzględny wpływ na każdy element naszego mieszkania. Będziemy musieli zdecydować o rozsądnej lokalizacji, metrażu, standardzie, udogodnieniach, wykończeniu, a ci najistotniejsze to, to, czy nasze mieszkanie będzie pochodzić z rynku pierwotnego, czy może jednak z rynku wtórnego. A więc z jakimi różnicami będziemy musieli się zmierzyć podczas podejmowania decyzji?

Na pewno musimy być świadomi znaczących różnic, które końcowo będą odgrywały dużą różnicę w komforcie użytkowania nieruchomości, albo ostatecznie będą generowały koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Rynek pierwotny – bezpośrednie nabycie nieruchomości od inwestora. W przypadku nabycia nieruchomości na rynku pierwotny wiąże się z kupnem mieszkania czy jakiejkolwiek innej nieruchomości bezpośrednio od pierwszego właściciela, może być to inwestor, deweloper, czy spółdzielnia mieszkaniowa.

Rynek wtórny – kupujemy nieruchomość od poprzedniego właściciela, użytkownika. Często zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego możemy nabyć w okazyjnej cenie na przykład podczas licytacji komorniczej.

Więc, który rynek wybrać, aby się nie zawieść?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mamy pewność, że mieszkanie będzie w stanie jakie zagwarantuje nam osoba je sprzedająca, niestety na runku wtórnym możemy spotkać oszusta, a nasze finanse w takim wypadku mogą być zagrożone. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego możemy być usatysfakcjonowani z możliwości wyboru metrażu lokalu, z naprawdę dużej oferty, wybór udogodnień, bezpieczeństwo wynikające z nowego budownictwa, czy także możliwość wykończenia mieszkania według własnych upodobań. To są bardzo duże udogodnienia, które dla niektórych są na wagę złota. Aranżacja nieruchomości według osobistych preferencji, decyzje o wyborze koloru ścian czy wyboru paneli podłogowych oraz decyzja o każdym, nawet najmniejszym detalu leży po waszej stronie, nic nie będzie wam narzucane, wszelkie decyzje należą do was, bo to właśnie wy macie się tam czuć jak najlepiej. Warto pamiętać także o możliwości instalacji sztucznej inteligencji, która niejednokrotnie będzie ułatwiała nam zarządzanie nieruchomością.

Planujesz sprzedać mieszkanie? Sprawdź nasz skup nieruchomości https://transakcja24h.pl/

Niestety rynek wtórny nie może nam zagwarantować tak wielu udogodnień. Wybór mieszkań jest naprawdę bardzo duży, ale nie mamy pewności, że jakieś mieszkanie przypadnie nam do gustu. Jedną na pewno niepodważalną zaletą jest fakt, że nieruchomość z rynku wtórnego możemy znaleźć nawet w centrum miasta za niezbyt wygórowaną cenę. Należy pamiętać, że końcowa cena będzie zależała od lokalizacji, metrażu oraz finalnego stanu mieszkania. Lokale z rynku wtórnego niejednokrotnie wymagają gruntownego remontu, który może generować niekończące się koszty, jeżeli nabywamy mieszkanie, które należy do wspólnoty mieszkaniowej mogą pojawić się dodatkowe koszty wynikające z funduszu remontowego. Kupując w pełni urządzone mieszkanie mogą generować się kolejne koszty związane z jego odnowieniem bądź z całkowitą zmianą wystroju.

Zarówno jeden, jak i drugi rynek mają swoje plusy i minusy. Każdy z nich znajdzie swoich zwolenników jak i wrogów. Wybór odpowiedniego dla nas segmentu runku sprzedaży i kupna nieruchomości zależy od naszych indywidualnych możliwości i preferencji. Dla jednych remont może okazać się uciążliwy i będą woleli urządzić swoje nowe mieszkanie od początku do końca, a innym spodoba się styl poprzedniego właściciela i będą kontynuowali swoją przygodę w już umeblowanym gniazdku.

Dodaj komentarz