elewacja budynku

Montaż elewacji – na czym polega?

Podczas budowania domu każdy szczegół jest istotny, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że elewację (zewnętrzną powierzchnię ściany budynku) możemy określić wizytówką. Co więcej, możemy mówić o pierwszej warstwie ochronnej. Znaczenie elewacji jest po prostu ogromne.

Wykonanie elewacji

Trzeba też przyznać, że wykonanie elewacji to nigdy nie jest proste zadanie – w końcu zawsze należy liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Elewacje można podzielić ze względu na położenie – wyróżniamy frontową, tylną, boczną i ogrodową.

Montaż elewacji w Kluczborku może więc oznaczać konieczność skorzystania z profesjonalnego wsparcia. To oczywiście kosztuje, ale jeśli nie można sobie poradzić samodzielnie, trudno mówić o innym rozwiązaniu. Warto również mieć świadomość tego, że dużą popularnością cieszy się okładzina drewniana. Właściwie wykonana stanowi gwarancję tego, że budynek zyska nowoczesny charakter. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że duże znaczenie ma grubość i profil wykorzystanych desek.

Pamiętajmy także o tym, że elewacją określa się czynność budowlaną, która jest zakończeniem ocieplania ścian budynku. Poza tym elewację zawsze wykonuje się po zakończeniu wszystkich prac mokrych w pomieszczeniach. Mówi się też o tym, że prace związane z elewacją powinno planować się na wrzesień (a w każdym razie nie wcześniej niż wrzesień).

Montaż elewacji a docieplanie budynku

Spójrzmy jeszcze na to z innej strony – osoby zainteresowane budową domu muszą wiedzieć, że docieplanie budynków w Kluczborku ma częściowy wpływ na sposób wykończenia elewacji.

Wybór metody lekko suchej oznacza, że przygotowywanie powierzchni ścian przed montażem izolacji nie jest konieczne. W takim przypadku elewację wykonuje się z elementów osłonowych. Elementy te montuje się z wykorzystaniem rusztu dystansowego. Trzeba także pamiętać o tym, że wzdłuż dolnej i górnej krawędzi należy zostawić szczeliny. Przy metodzie lekko mokrej potrzeba równego i wytrzymałego podłoża oraz wypełnienia ubytków i głębokich szczelin. Ponadto jest to sytuacja, w której elewację wykonuje się z tynku cienkowarstwowego.

Dodaj komentarz