Jeśli rozglądasz się za nową pracą, być może przyszedł Ci do głowy pomysł, by zostać elektrykiem. To ciekawe, choć pełne wyzwań zajęcie wiąże się z dobrym wynagrodzeniem i możliwością ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc pracować jako elektryk i jakie uprawnienia daje ukończony kurs – tego dowiesz się dzięki temu artykułowi.
Kto może ukończyć kurs elektryka
Ukończenie kursu elektryka to bardzo ciekawa propozycja, z której najczęściej i najchętniej korzystają osoby, które mają wykształcenie techniczne, lub pracowały już w zawodzie, który wiąże się z obsługą urządzeń elektrycznych. Okazuje się jednak, że aby ukończyć taki kurs elektryk wcale nie musi mieć przygotowania technicznego i może w nim uczestniczyć osoba, która chce się przebranżowić.
Każdy, kto ukończył 18 lat i ma co najmniej podstawowe wykształcenie może rozpocząć naukę na kursie elektryka. Ta opcja kusi przede wszystkim osoby, które chcą pracować w zawodzie, który jest odporny na zawirowania gospodarcze i wynikającą z nich recesję na rynku pracy. Elektryk to ktoś, kto jest potrzebny bez względu na okoliczności.
Jakie uprawnienia można uzyskać po ukończeniu kursu
Ukończenie kursu (tzw. szkolenia SEP) to bardzo ważny krok w kierunku uzyskania uprawnień do wykonywania różnych prac związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych. Kiedy ukończy kurs, elektryk może podejść do egzaminu, który przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna. Komisję taką powołuje prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Egzamin jest dość trudny, ale każdy organizator kursu ma doświadczenie w przygotowywaniu kursantów tak, aby zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne z nadwyżką przekraczały wymagania egzaminatorów.
Jeśli podoba Ci się myśl, że mógłbyś zostać elektrykiem i chciałbyś podjąć kroki, które skutecznie przybliżą Cię do tego celu, wybieraj kursy SEP nie na podstawie najniższej ceny i najkrótszego czasu trwania. Zbieraj opinie osób, które ukończyły taki kurs i są żywym dowodem na jego skuteczność i wysoką zdawalność.