obcokrajowiec

Doradztwo dla cudzoziemców – gdzie szukać pomocy?

Znalezienie się w innym kraju to naprawdę trudna sytuacja i wiąże się ona z koniecznością załatwienia ogromu formalności. Bez nich nie będzie możliwe podjęcie legalnie pracy, czy też zalegalizowania swojego pobytu na dłuższy okres. W takim razie gdzie szukać pomocy i kto udziela doradztwa dla cudzoziemców?

Gdzie znajdziemy firmy oferujące doradztwo dla cudzoziemców?

Usługa jaką jest doradztwo dla cudzoziemców jest w naszym kraju szczególnie potrzebna od lutego 2022 roku, gdy kremlowski reżim zdecydował się na nieuzasadanioną inwazję na tereny należące do Ukrainy. Obcokrajowcy do Polski przyjeżdzali jednak już dużo wcześniej, dzięki czemu istnieją firmy, które specjalizują się w doradztwie dla cudzoziemców.

Aby szybko odszukać firmę, która prowadzi doradztwo dla obcokrajowców wystarczy skorzystać z internetu. Najczęściej takie przedsiębiorstwa są w stanie pomóc ze wszelkimi formalności oraz załatwieniem wszystkich kwestii prawnych. Dzięki temu osoba z innego kraju będzie mogła uzyskać na przykład numer PESEl, czy też zezwolenia na pracę oraz pobyt w naszym kraju.

Na czym polega doradztwo dla cudzoziemców?

To jak będzie wyglądał pobyt cudzoziemców na terenie naszego kraju zależy w dużej mierze od tego, skąd oni pochodzą. Obywatale Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii mogą w pełni legalnie pracować i przebywać w naszym do 3 miesięcy. Ponadto jeśli wykażą to pobyt ten można wydłużyć do 6 miesięcy. Następnie wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Po spędzeniu 5 lat taka osoba otrzyma prawo do stałego pobytu w Polsce.

W wypadku państw spoza EOG konieczne jest już uzyskanie wizy, a anstępnie zezwolenia na pobyt czasowy. Takie zezwolenie udzielane jest na okres maksymalnie 3 lat, a także dzięki temu może poruszać się po strefie Schengen. Zastrzeżeniem jest to, że na takiej podróży w ciągu każdych 180 dni może spędzić maksymalnie połowę tego czasu. Aby uzyskać pozwolenie trzeba udowodnić, że będziemy w stanie pokryć koszty utrzymania siebie oraz rodziny.

Dodaj komentarz