dakar 2021

Dakar 2021 w pigułce – najważniejsze informacje

Rajd Dakar to bezsprzecznie najpopularniejszy rajd terenowy na świecie, który rokrocznie przyciąga uwagę milionów kibiców z całego świata. 43. edycja imprezy rozpocznie się już za kilka tygodni, dlatego każdy miłośnik motorsportu już teraz powinien znać najważniejsze fakty i dowiedzieć się o zmianach, jakie czekają na kierowców, którzy pojawią się na starcie Rajdu Dakar 2021. Zatem czym przyszłoroczna edycja imprezy będzie wyróżniać się na tle rajdów z lat poprzednich?

Rajd Dakar 2021 – gdzie i kiedy?

Warto rozpocząć od najważniejszych informacji organizacyjnych, czyli od daty startu imprezy oraz jej lokalizacji. Jak zapowiedzieli organizatorzy, start Dakaru zaplanowano na 3 stycznia 2021 roku w saudyjskiej Dżuddzie i tam też 15 stycznia załogi zakończą rywalizację. Rajd Dakar 2021 w całości odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, podobnie jak to miało miejsce blisko rok temu. Pierwotnie planowano rozszerzenie grona gospodarzy imprezy o kilka innych państw, jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa uniemożliwiły wcielenie tego pomysłu w życie. Organizatorzy zapewniają jednak, że odcinki specjalne zostały zaprojektowane na nowo tak, aby rywalizacja była nie mniej atrakcyjna dla samych zawodników, jak i kibiców jak podczas Dakaru 2020. Warto zaznaczyć, że zawodnicy będą mieli do pokonania 7646 km, w tym 4767 km OS.

Dakar 2021 – nowe przepisy bezpieczeństwa

Rajd Dakar 2021 będzie rozgrywany w oparciu o szereg nowych przepisów bezpieczeństwa, które mają na celu w jeszcze większym stopniu chronić zdrowie i życie zawodników startujących w tym najbardziej ekstremalnym rajdzie terenowym na świecie. Jedną z nowości jest obowiązek używania przez motocyklistów i quadowców specjalnie zaprojektowanych kamizelek z poduszką powietrzną, które powstały przy współpracy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM) z producentami pojazdów i organizatorami. Kolejnym środkiem bezpieczeństwa, który zadebiutuje na Dakarze w 2021 będą „slow zones”, czyli strefy z ograniczeniami prędkości na najbardziej wymagających odcinkach trasy. Oprócz „slow zones”, pojawią się również sygnały dźwiękowe alarmujące o potencjalnych zagrożeniach czyhających na kierowców.

Zobacz także: http://seolutions.pl/rajd-dakar-2021-a-pandemia-koronawirusa-co-warto-wiedziec/

Nowa kategoria na Rajdzie Dakar 2021 – Dakar Classics

Zawodnicy w przyszłorocznej edycji Dakaru wystartują nie tylko w kategoriach samochodów, motocykli, quadów i ciężarówek, ale również w „Dakar Classics”, gdzie w rywalizacji zobaczymy pojazdy startujące w Rajdzie Dakar lub innych rajdach terenowych przed 2000 rokiem. Miłośnicy motorsportu z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie rywalizacji w tej wyjątkowej kategorii, która pozwoli na małą „podróż do przeszłości”.

Dodaj komentarz