Podkładki sprężynowe to małe części o wielkim znaczeniu. Gdyby nie one, wiele urządzeń mechanicznych nie działałoby prawidłowo. Co sprawia, że są tak ważne?
Czym są podkładki sprężynowe?
Podkładki sprężynowe stosowane są do połączeń śrub. Łączą one elementy urządzeń, które poddawane są znacznym obciążeniom i wibracjom. W przeciwieństwie do tradycyjnych podkładek zapobiegają luzowaniu się śrub. Dzięki temu sprzęt jest lepiej zabezpieczony przed ewentualnymi awariami.
Do zapewnienia maksymalnej odporności niezbędne jest wykorzystanie odpowiednio wytrzymałych materiałów. Podkładki sprężynowe wykonuje się z wysokiej jakości stali. Aby je dodatkowo wzmocnić, pokrywa się je cynkiem. Zapewnia im to ochronę nie tylko przed przeciążeniami, ale również preparatami chemicznymi i zmianami temperatury.
Jakie są rodzaje podkładek sprężynowych?
Istnieje 6 rodzajów podkładek sprężynowych. Modele stożkowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko odkształceń części wskutek działania temperatury. Egzemplarze zakrzywione wykorzystuje się w miejscach, w których dochodzi do znacznych odchyleń.
Bardzo wytrzymałe są kopułowe podkładki sprężynowe. Są one zdolne znieść niezwykle duże obciążenia. W przeciwieństwie do modeli zakrzywionych nie są jednak zbyt elastyczne. Przydają się więc do stałych, niepodlegających odchyleniom połączeń.
Częściowo właściwości podkładek zakrzywionych i kopułowych łączy typ falisty. Znajdują zastosowanie tam, gdzie wystarczy umiarkowany poziom wytrzymałości i giętkości. Pozostałe dwa typy to podkładki blokujące odkręcanie się nakrętek śrub i wstrząsoodporne.
W jakich branżach wykorzystuje się podkładki sprężynowe?
Z podkładek sprężynowych korzysta m.in. branża motoryzacyjna. Elementy te montowane są we wszystkich typach pojazdów. Co więcej, spotkać je można również w rowerach.
Podkładki sprężynowe używane są również w maszynach przemysłowych i do użytku domowego. Przykładem sprzętu, w którym znalazły zastosowanie, są kosiarki i odśnieżarki.