Czym są blachy ołowiane i gdzie się sprawdzą?

Ołów jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży budowlanej. Doceniany jest przede wszystkim za swoją wytrzymałość i duża plastyczną. Połączenie tych cech sprawia, że może być wykorzystywany przy wielu rodzajach prac. Oto kilka przykładów, gdzie najlepiej sprawdzają się blachy wykonane z ołowiu, czyli blachy ołowiane.

Co to są blachy ołowiane?

Jak sama nazwa wskazuje, blachy ołowiane to materiał budowlany, który powstaje z ołowiu. To wyjątkowy metal, który cieszył się ogromną popularnością już wśród starożytnych budowlańców i cieszy się uznaniem również dzisiaj – tłumaczy pracownik firmy sprzedającej blachy perforowane i ołowiane. Wytwarzane z niego blachy przydają niemal na każdym etapie budowy domu lub budynku, ale nie tylko.

Ołowiane blachy posiadają cały zestaw cech, które sprawiają, że jest to produkt wyjątkowy. Przede wszystkim są lekki i miękkie, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie całej gamy prac, które zmieniają kształt blachy. Łatwo więc nadać arkuszowi oczekiwanego wyglądu.

Blachy ołowiane – zastosowanie

Możliwości wykorzystania ołowianych blach jest przynajmniej kilka. Najchętniej sięga się po nie podczas budowy domu. Materiał ten doskonale sprawdza się element wykończenia pokrycia dachowego. Z tego rozwiązania korzystano już kilkaset lat temu – ołowiane dachy mają między innymi gotyckie budynki. Z elementów ołowianej blachy powstają również rynny i spojenia rynien.

Zobacz również: gdzie kupisz kątowniki aluminiowe w Gdańsku?

Co ciekawe, po ołowiane blachy coraz chętniej sięgają również architekci i projektanci wnętrz. Wyjątkowy kolor tego materiału sprawia, że świetnie nadaje się on do nowoczesnych wnętrz – na przykład w formie dekoracyjnych listew.

Plac budowy to nie jedyne miejsce, w którym sprawdzi się ołowiana blacha. Chętnie sięgają po nią również … lekarze. Ołów doskonale chroni przed promieniowaniem rentgenowskim oraz promieniowaniem gamma. Chętnie korzystają z nich więc twórcy urządzeń tego rodzaju.

Dodaj komentarz