Falownik

Falownik – do czego służy i czym się charakteryzuje?

Silniki elektryczne stanowią jedne z najistotniejszych urządzeń powszechnie stosowanych w wielu gałęziach przemysłu, a ich optymalne działanie często jest niezbędne do prawidłowego przebiegu licznych procesów w branży automatyki. Optymalizacja pracy silnika elektrycznego jest możliwa przy użyciu urządzenia energoelektrycznego zwanego falownikiem. Falownik przemysłowy spełnia niezwykle istotną funkcję w kontekście regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, która z kolei rzutuje na wydajność i efektywność pracy silników. Zatem czym jest falownik i do czego służy?

Co to jest falownik?

Falownikiem nazywamy przemiennik częstotliwości, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego zasilającego urządzenie energoelektroniczne, na prąd zmienny, którego napięcie i częstotliwość wyjściową można swobodnie regulować. Falowniki tym samym powszechnie wykorzystywane są w procesie napędzania silników elektrycznych, a to z uwagi na możliwoś

sprawowania kontroli nad osiągnięciem przez mechanizm momentu obrotowego, co jest niemal jednoznaczne z zachowaniem możliwości regulacji szybkości pracy silnika.

Zobacz także: http://domowia.pl/przekladnia-slimakowa-sposob-dzialania-i-zastosowanie/

Falowniki – niezbędne do optymalnej pracy silnika

Współczesna automatyka maszyn pozwala zoptymalizować działanie wielu branży przemysłowych, w czym czynny udział biorą nowoczesne falowniki. Stymulując prawidłowy napęd maszyn (przekładni z silnikiem), przemienniki częstotliwości pozwalają na dostosowanie rytmu pracy urządzeń do specyfiki konkretnego sektora przemysłu. Odpowiednio dobrany falownik okazuje się zatem niezbędny do płynnego i bezproblemowego użytkowania maszyn przemysłowych czy też mniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Wybierając przemiennik częstotliwości warto jednak pamiętać, aby wyróżniał się on większą mocą niż sam silnik elektryczny.

Nowoczesny falownik i jego dodatkowe funkcje

Współczesne modele przemysłowych przemienników częstotliwości pozwalają nie tylko na redukcję prądu rozruchowego silnika czy podwojenie nominalnej prędkości obrotowej w momencie rozruchu. Falowniki oferowane przez lidera na rynku napędów – polską firmę https://kacperek.com.pl/ to najwyższa jakość wykonania innowacyjnych falowników, które zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Można zaliczyć do nich m.in. autotunig, czyli system autoidentyfikacji właściwości silnika potrzebny do regulowania jego pracy w trybie wektorowym. Większa funkcjonalność falowników często dzieje się udziałem filtra przeciwzakłóceniowego czy elementów odpowiedzialnych za możliwość zastosowania trybu hamowania i ustalenia jego właściwych parametrów.

Dodaj komentarz