czkawka

Dopadła Cię czkawka? Mamy sposoby, jak sobie z nią poradzić!

Chyba każdy z nas zna tę sytuację – niechciana czkawka pojawia się w nieodpowiednim momencie i nie chce przejść. Oczywiście w końcu sama ustąpi, ale są przecież niezawodne sposoby, by sobie poradzić z nią o wiele szybciej.

Strach i wstrzymanie powietrza?

Obie metody, które zna chyba każdy z nas, są związane z tym samym działaniem. Chodzi o stężenie dwutlenku węgla w organizmie. Czkawka jest bowiem nieregularnymi spięciami przepony wywoływanymi nerwem tego organu. Dlatego w momencie, gdy wstrzymujemy oddech lub się przestraszamy, wstrzymujemy dostawę tlenu do organizmu, a co za tym idzie wzrasta stężenie dwutlenku węgla. Wówczas odruch czkania ustaje.

Połykanie cukru lub kostek lodu

Metoda z połykaniem różnych produktów jest prosta. Z jednej strony nie mogą to być duże kawałki jedzenia, by nie doprowadzić do zachłyśnięcia się, z drugiej trzeba zadbać o to, by coś odwróciło uwagę przepony i całego organizmu od czkania. Do tego podczas jedzenia intensywnie pracują ślinianki i przełykamy ślinę częściej. W ten sposób przepona może się uspokoić i zacząć normalnie pracować.

Klepanie po plecach, picie wody

W tym przypadku metody mają działać różnie na nasz organizm. Jeśli chodzi o klepanie po plecach, chodzi o wywoływanie drgań, które rozchodzą się po ciele i są w stanie pomóc przeponie wrócić do normalnego trybu pracy. Dzięki nim organ się uspokaja, a nerw mija. Z kolei picie wody musi odbywać się na jednym wdechu. Znów chodzi o zwiększenie stężenia dwutlenku węgla, ale także na odwróceniu uwagi organizmu od czkania oraz na nawilżeniu przełyku, co często jest kluczowe do odzyskania równowagi oddechowej.

Dlaczego czkawka pojawia się najczęściej u dzieci?

Jeśli jesteś rodzicem, doskonale zdajesz sobie sprawę, że u maluchów czkawka występuje niezwykle często. Dlaczego? Podczas karmienia piersią maluch może nałapać zbyty dużo powietrza, które samo w sobie nie jest groźne, ale podrażnia zakończenia nerwowe na jego małej przeponie. W wyniku tego organ ten zaczyna drgać i pojawia się czkawka. Z maluchami trzeba ostrożnie, bo w ich przypadku nie da się gwałtownymi ruchami uspokoić przepony. Najlepiej podać dziecku wody. Jeśli skurcze nie przechodzą po kilku minutach i pojawiają się dość często, warto skonsultować się z lekarzem.

Czkawka to naturalny objaw organizmu, który zwykle nie powoduje u nas podwyższonego tętna. Jest jednak dość problematyczny i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, dlatego warto znać niezawodne domowe sposoby na pozbycie się jej i uspokojenie przepony.

Dodaj komentarz